V NĚMČICÍCH ŽENY VEDOU

Neplatí to však zcela bez výhrad. Například v Němčicích nad Hanou zastávají ženy důležité pozice na kandidátkách - hned tři přímo vedou. Dosavadní starostka Ivana Dvořáková se naopak stáhla na 4. místo.

Podobně je na tom ale také Prostějov. I zde se vyskytuje celá řada kandidátek, které jsou navíc mnohdy do třetího místa. Hned na prvním například kandidují Milada Sokolová (ODS) či primátorka Alena Rašková (ČSSD).

Vysoko je na kandidátkách také Zuzana Bartošová (KDU-ČSL) či Hana Naiclerová (Změna pro Prostějov) obě ženy jsou na druhých místech. Marcela Župková (ANO 2011) či Ivana Hemerková (Pévéčko).

V obcích pak přední místa zaujímají zejména dosavadní starostky. Ať je to třeba Hana Lebedová ze Smržic, Bronislava Krénarová z Protivanova, Irena Blažková z Vranovic-Kelčic či Jarmila Stawaritschová z Čelechovic na Hané. Naopak mandát neobhajuje starostka Němčic nad Hanou.

BEZ ŽEN V POLITICE

Jsou ale i takové obce, které vybočují ještě výrazněji. A sice tím, že u nich na kandidátkách zcela chybí ženy. Jednou z nich jsou i Hačky. Jedna z nejmenších obcí Prostějovska čítající jen zhruba sto obyvatel má sice sedm zájemců o pozici zastupitele, nicméně mezi nimi nefiguruje jediná žena. V čemž jsou Hačky v okrese zcela ojedinělé. Naopak kandidátky Bukové zaujmou tím, že jsou striktně rozdělené na ženy a muže - v obou případech disponují dvěma kandidátkami.

KANDIDUJÍ ZNOVU

Na závěr se ještě jednou podívejme do Prostějova. Ten se vůbec poprvé ocitl během nynějšího volebního období pod vládou ženy, a sice Aleny Raškové. Jinak ale v prostějovském zastupitelstvu zasedalo jen deset žen, tedy výrazně méně, než jaký je poměr kandidátek do voleb na Prostějovsku. Kromě Hany Copkové (KSČM) však všechny kandidují znovu. Prostějov se navrch může pochlubit nejstarší ženou kandidující v okrese: je jí třiaosmdesátiletá Eva Suchánková. V okrese Prostějov celkově kandiduje 938 žen. Věkově se nejčastěji jedná o čtyřicátnice.