„Za sedm měsíců letošního roku bylo v Olomouckém kraji vyhlášeno 176 osobních bankrotů, o rok dříve jich bylo jen 69,“ uvedla Věra Kameníčková, analytička společnosti Czech Credit Bureau.

S žádostí o osobní bankrot se Prostějované, kteří nejsou schopni plnit své závazky, mohou obrátit na Krajský soud v Brně. Vyřízení žádosti probíhá poměrně rychle.

„V průměru uplyne 38 dní od podání žádosti o osobní bankrot do jeho vyhlášení,“ dodala Kameníčková.

Vyhlásit osobní bankrot však rozhodně není nic snadného. Každý z dlužníků by si podání žádosti o tuto poslední variantu měl dobře rozmyslet.

Povinnost splatit 30 procent

„Dlužník musí soud přesvědčit, že má o oddlužení skutečný zájem. Navíc i po soudním souhlasu musí lidé během pěti let splatit minimálně třicet procent svého dluhu,“ uvedla Andrea Běhálková z olomouckého Poradenského centra pro dlužníky SPES, které poskytuje servis i obyvatelům prostějovského okresu.

„Lidé, kteří se dostali do dluhové pasti, se na nás mohou obracet telefonicky, a to na čísle 777 723 598, ale pouze ve čtvrtek od 9 do 13 hodin. Po prvním kontaktu si s nimi domluvíme osobní schůzku na příští týden, kde jim můžeme poradit i s tím, jak si u soudu podat žádost o osobní bankrot, případně s nimi žádost i vyplníme,“ doplnila Andrea Běhálková, která v posledních měsících zaznamenala ze strany dlužníků výrazný nárůst žádosti o radu.

Jedním z dlužníků, který zvažuje podání žádosti o osobní bankrot, je i sedmapadesátiletá Miroslava z Prostějova.

„Moje problémy začaly po smrti manžela půjčkou kvůli majetkovému vyrovnání týkajícího se bytu. V něm společně se synem nyní žijeme. Vzala jsem si třistatisícový úvěr ze stavebního spoření zprostředkovaný přes jednu finanční poradenskou společnost. Úvěr mám splácet až do května příštího roku,“ popsala žena.

Jelikož se kvůli němu dostala do finanční tísně, využívala kreditních karet, aby kromě nájmu pokryla výdaje na jídlo a oblečení.

Půjčila si 60 tisíc, vrátí 160

„Postupem času jsem domluvené splátky nebyla schopna ufinancovat, a tak jsem si přibrala šedesátitisícový nebankovní úvěr. Peníze jsem potřebovala, jinde mi půjčit nechtěli a úvěrová společnost mi polovinu peněz vyplatila okamžitě,“ řekla Miroslava.

"Úvěrová společnost mi polovinu peněz vyplatila okamžitě, zbytek mi dosud nedali. Až po uzavření smlouvy jsem zjistila, že po šesti letech této jim zaplatím místo šedesáti téměř sto šedesát tisíc,“ popsala cestu ke svým dluhům invalidní důchodkyně z Prostějova, která si nepřála zveřejnit své celé jméno.

Seniorka nyní došla do stádia, kdy sama není schopna své dluhy splácet.

„Můj invalidní důchod činí něco přes sedm tisíc a když sečtu všechny půjčky, které mám splácet, tak na ně měsíčně padne skoro devět tisíc. Přitom za nájem a inkaso dám dalších pět tisíc. Naštěstí mi zatím finančně vypomáhá můj pětadvacetiletý syn, který má stálé zaměstnání. I tak to zvládáme jen tak tak. Do budoucnosti ho ovšem nechci zatěžovat, proto uvažuji o osobním bankrotu,“ uzavírá paní Miroslava.