„V úterý jsem obdržel rezignaci pana Aloise Mačáka na všechny funkce ve vedení Olomouckého kraje, včetně rezignace na člena krajského zastupitele. Už tedy není mým náměstkem pro oblast dopravy," sdělil hejtman Jiří Rozbořil.

SOUVISEJÍCÍ: Náměstek hejtmana Alois Mačák rezignoval, i na funkci prostějovského zastupitele

Pišťák zastupitelem zůstal

Na rozdíl od Aloise Mačáka zůstal Miroslav Pišťák zastupitelem města. Potvrdil to v pondělí při pokládání věnců k uctění prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka.

„Rezignací na post primátora nekončí moje práce pro město a nadále budu aktivním zastupitelem města," sdělil při té příležitosti odstupující primátor.

Na jeho pozici by i podle slov samotného primátora měla zatím nastoupit první náměstkyně Alena Rašková.

Oba politici, kteří se kvůli darům od soukromých firem v celkové výši přes jeden a půl milionu korun, rozhodli odstoupit, kandidovali za ČSSD.

Podle náměstka primátora Zdeňka Fišera, by však odchod jeho kolegů z funkcí neměl politickou situaci ve městě příliš ovlivnit. Naznačil to alespoň v rozhovoru s Deníkem.

„Na uvolněné místo zastupitele nastoupí další člen v pořadí kandidátky (Jiří Pospíšil, pozn. red.). Ostatní záležitosti se budou řešit v koalici. Osobně bych oba politiky klidně do funkcí navrhl znovu a dal jim možnost k tomu, aby se očistili," řekl Zdeněk Fišer.

ČTĚTE TAKÉ: Co říkáte na rezignaci primátora? Kdo ho má nahradit? Ptali jsme se zastupitelů

Názory z řad opozice

Některá opoziční uskupení však chtějí současnou situaci ve vedení Prostějova řešit jinak.

Tomáš Blumenstein se například vyslovil, že možností jsou i předčasné volby.

Aleš Matyášek zase navrhl jednání všech stran a hnutí s výjimkou koaličního Pévéčka a Komunistů.

Další zastupitelé pak volají také po tom, aby Miroslav Pišťák složil funkci řadového zastupitele města.

„Odstupující primátor by měl zvážit konec v zastupitelstvu. Je to logický krok po té, co stejnou věc udělal Alois Mačák. Nezáleží na tom, kdo z nich jak velkou sumu získal. Finanční prostředky přijali oba," prohlásil opoziční zastupitel František Filouš.

Jiní zastupitelé zase vyjádřili nesouhlas se způsobem primátorova odstoupení. Miroslav Pišťák rezignaci oznámil během nedělního poledne u příležitosti prostějovských ho­dů.