Unikátní záběry z rezervace Vývěry Punkvy doplnili strážci vtipným komentářem.

„V nedávných dnech došlo k bezprecedentnímu útoku na fotopast, kterou stráž přírody používá k monitoringu různých živočichů. Pachatel se ji pokoušel záměrně poškodit a po několika pokusech se mu ji podařilo otevřít. Po zjištění, že se uvnitř nachází navštívenka na strážce Agentury ochrany přírody a krajiny, uprchl. Žádáme vás, pokud jste ho viděli a poznali, informujte nás,“ napsali pod video na sociální síti.

Rys v hledáčku

Podle jednoho ze strážců Radovana Mezery jim fotopasti v minulosti v Moravském krasu posloužily k jedinečným záběrům. Před třemi lety technika například naposledy zachytila vzácného rysa, který dostal jméno Kryštof.

„Tehdy už byl bez speciálního telemetrického obojku. Ten rok mapoval jeho pohyb. To bylo naposledy, kdy se podařilo přítomnost rysa Kryštofa v krasu věrohodně doložit. Pak zmizel beze stopy,“ řekl Deníku Mezera.

Zacíleno i na bobry

Se zmíněnou technikou ochránci přírody monitorují v rezervaci Vývěry Punkvy u Jakubova jezera také pár bobra evropského. Statní hlodavci si na přítoku do jezera, říčce Punkvě, před časem vybudovali z větví a bahna takzvaný polohrad.

Výskyt bobra evropského zaznamenali ochránci přírody v této lokalitě v devadesátých letech. A pak také zhruba před patnácti lety. „V obou případech se jednalo o osamocený kus, který hledal nové teritorium. Pamatuji si záznam, kdy bobr putoval suchou cestou přes Pustý žleb. A ve Sloupu ho pak srazil autobus,“ uvedl zoolog ze Správy chráněné krajinné oblasti Moravský kras Antonín Krása.