„Seděl na zemi, tak jsem si rychle zaběhla pro foťák. Když jsem se vrátila, tak tam pořád byl. Rychle jsem ho nafotila," popsala Bedřiška.

Motýl ji překvapil nejen svojí velikostí, ale i vybarvením. „Doma jsem se podívala na internet a zjistila, že šlo o otakárka ovocného," usmála se dívka.

Otakárek ovocný je zákonem chráněný motýl, který obývá teplejší oblasti. Jemu podobný otakárek fenyklový je běžnější.

„Ve středu jsme se sestrou viděli právě otakárka fenyklového. Byl obrovský," pochlubila se Bedřiška. Tentokrát se jí motýla vyfotit nepodařilo. „Uletěl nám," pokrčila dívka rameny.

Zoolog prostějovských ochránců přírody Martin Kincl doporučuje všem, kteří touží fotografovat pestré motýli, aby vyrazili na louky Kosíře. „Právě tam můžete otakárka fenyklového pozorovat," řekl Kincl.

Motýli v ohrožení

Varoval, že motýlů na Prostějovsku, ostatně jako v celé republice, razantně ubývá.

„Některé druhy zřejmě i vymírají. Motýlům totiž chybí v krajině ona pestrost," konstatoval Martin Kincl.

Popsal, že louky, kde motýli nacházejí potravu a úkryt, spásaly dříve kozy nebo ovce, případně se ručně kosily.

„Přírodu tehdy tvořila mozaika sklizených a vzrostlých ploch. Pak ale přišlo scelování a zalesňování a v dnešní době se provozuje takzvaná jednostranná. Velkými sekačkami se porost poseče najednou. V kulturní krajině ale motýli nemají kam přesídlit, a tak hynou," vysvětlil Kincl.

Paradoxní je, že takovému stavu napomáhá v Česku legislativa. Ta totiž nařizuje, čím louky osívat a kdy kosit. Ovšem bez ohledu na živočichy, kteří na nich odnepaměti žijí.