Desítky imobilních občanů už využily bezbariérovou plošinu v prostějovském divadle, kterou za milion korun pořídilo město. Její instalaci provázelo tříměsíční zpoždění.

„Od března plošinu využily desítky tělesně handicapovaných občanů a dětí. Na jedno představení nám například přijde osm vozíčkářů, kteří by se sem bez plošiny nebo bez pomoci ostatních nedostali,“ řekla ředitelka divadla Alena Spurná.

Divadlo zahájilo svou sezonu představením pro seniory v polovině října. Už tehdy počítali imobilní občané s tím, že jim plošina pomůže zdolat překážku v podobě schodů. Kvůli jediné součástce, kterou zahraniční dodavatel zaslal s několikaměsíčním zpožděním, museli vozíčkáři opět čekat.

Problémy měli především lidé na elektrických vozících. „Jen ten vozík váží přes sto kilo. Zvednout jej a vynést do patra bylo takřka nemožné. Teď se lidé nechají jen vyvést. Plošina je umístěna v budově směrem od parku, takže je zaručeno pohodlí a diskrétnost,“ řekla Spurná.

Plošina slouží i starším, těžce se pohybujícím občanům a maminkám s kočárky. „Na druhé straně je v Prostějově spousta míst, kde bezbariérový přístup chybí. Například v muzeu, na poště, v některých bankách a u soudu,“ doplnil bývalý předseda klubu prostějovských vozíčkářů Stanislav Brácha.