Důvody jsou dva. A oba se týkají právě, vesměs mladých lidí, kteří zábavy a diskotéky navštěvují.

"Autodopravci jako FTL nebo Vojtila to vůbec nechtějí dělat. Kvůli tomu, jak se chovají lidé vracející se ze zábav," poznamenal třeba David Klásek, DJ a organizátor diskoték U Lázničků

Není to přitom tak dlouho, kdy ještě regionální dopravci jezdívali s mládeží. Některým však došla trpělivost. Příkladem může být Tomáš Studený, majitel autodopravy. V jeho případě se navíc důvody dostaly na světlo světa i díky facebooku, kde si na chování mladistvých stěžoval.

Od té doby s diskotékami nespolupracuje.

Zvratky v autobuse

"Přes Vánoce jsem akorát řešil dopravu na rockovou zábavu. Ale tam si ti lidi mezi sebou dokázali udělat pořádek. Jenže kvůli nedostatku diskoték i na tyto akce začínají chodit problémovější lidi," řekl nyní pro Deník.

S rozvozy z diskoték se rozloučil po té, co mu mládež autobus demolovala a také znečistila zvratky.

"Vzpomínám si, že tam byl děsný nepořádek. Lidi nabízeli řidiči flašku, zvraceli. Prosili ho, aby se s nimi potočil na rondelech," vzpomíná nyní dvaadvacetiletý Jiří na léta strávená po diskotékách.

Nadšený však není ani z některých hokejových fanoušků.

"S hokejovými fanoušky jsem skončil. Ne že by autobus přímo zničili, ale také se objevili vandalové. Sotva pak můžu takové vozidlo vyslat na zájezd," vysvětlil svůj postoj Tomáš Studený.

Konec diskoték?

Příležitostí pro případné zájemce z řad dopravců o rozvozy a svozy z podobných akcí přitom ubývá. Jak diskotéky v Lipové, tak například v Kostelci na Hané jsou minulostí. Přibývá navíc obcí, které se snaží podobné akce regulovat.

"Pořádně fungují snad už jen Otaslavice. Hodně dědin už prostě nechce půjčovat kulturní domy a sokolovny," podělil se o zkušenost.

Podobnou má také Tomáš Grepl z Mamut agency, která pořádá zábavy a stará se i o rozvoz. "Jen jeden svoz jsme letos dělali. My naštěstí na akce máme dopravce, jednoho, se kterým je maximální spokojenost," sdělil. Sám však přiznal, že akcí postupně ubývá, i zájmu o ně.

"Lidé nechodí, asi mají jiné zájmy. Akce se postupně přestaly vyplácet, děláme jich už jen pár," uvedl. Za nejbližší označil Pálení čarodějnic v Konici a velikonoční akci, která by se měla konat v Přemyslovicích.

Spokojenost v Otaslavicích

Jinde se naopak zatím drží. Akce se stále konají ve Společenském domě v Prostějově, DC Morava nebo v Otaslavicích.

"Musím říct, že nejsou větší problémy. Ani co se týká pořádku. Když v osm po akci přijdu na kontrolu, vše je uklizené," oceňuje práci Sokola, který se o úklid stará, starosta obce Marek Hýbl. Část akcí pak podle organizátorů stále nabízí velmi dobrou atmosféru a zejména účast.

"Třeba z Prostějova jezdí hodně lidí. A obecně je stále velký zájem," ujistil třeba David Klásek.