„Lidé na Prostějovsku, kteří přijímají dvojku z Kojálu, tak jim nepůjde a budou muset otočit anténu jinam, na Zlín nebo Praděd. Ale tím si pomůžou na několik měsíců a rozladí si ostatní stanice,“ uvedl Jaromír Látal, majitel prostějovského obchodu s elektronikou Elektro Gama Expert.

30.listopadu o půlnoci vypnou České radiokomunikace ČT2 na kanálu 29 a 1. prosince začnou vysílat na stejném kmitočtu veřejnoprávní digitální multiplex.

Ten obsahuje čtyři televizní programy České televize a sedm stanic Českého rozhlasu.

„Pokud lidé přijímají signál z analogového vysílače, který se bude vypínat, poznají to z piktogramu, který Česká televize zařazuje do vysílání,“ vysvětlil Juraj Koiš, šéfredaktor internetového serveru Digitálně.tv, který zřídila Národní koordinační skupina pro přechod na digitální vysílání.

„Česká televize piktogram, v podobě čtyř čtverečků, umístěných v pravém dolním rohu obrazovky zařazuje minimálně tři měsíce před vypnutím analogového vysílání,“ doplnil Koiš.

Na Prostějovsku se piktogram na ČT2 objeví od 1. října.

JAKÝM ZPŮSOBEM PŘIJÍMÁTE TELEVIZNÍ SIGNÁL NYNÍ? HLASUJTE V NAŠÍ ANKETĚ VPRAVO NAHOŘE.

Upozorňovat vás budou i digihlídky

Na přechod na digitální vysílání budou upozorňovat i Digihlídky. Ty navštíví obce v regionu.

„Jejich termíny výjezdů a celkový koncept kampaně se zatím připravuje,“ zmínil Koiš.

K příjmu digitálního televizního vysílání potřebují diváci digitální tuner v televizoru nebo set-top-box, který připojí ke stávajícímu televizoru.

„Set-top-boxy zatím lidé moc nekupují. Možná až přijde konečné datum analogového vysílání,“ myslí si prodejce elektrotechniky Jaromír Látal. Dodal, že nejlepší by bylo, kdyby se stanovilo stejné datum pro všechny kanály, jež začnou vysílat digitálně.

Experti čekají zmatek

„Protože další multiplex s Novou a Primou bude až nejdřív za rok nebo dva, tak v tom bude zmatek. Signály z televizních vysílačů se totiž překrývají,“ poznamenal.

Přijímat ČT2 z Pradědu půjde analogově do 30. září 2010. Ze Zlína až do roku 2012. Analogové vysílání všech televizních programů z Kojálu ukončí radiokomunikace 30. června 2011. O rok později již bude televizi přijímat jen digitálně v celé republice.

Další možnosti jak přijímat víc televizních stanic jsou pořízení satelitu, kabelové televize nebo digitální televize ve vysokém rozlišení šířené optickým kabelem.

„Na satelitní příjem přechází v dnešní době nejvíc lidí,“ popsal Látal.

Detailní statistiky nejsou k mání

Přesné statistiky počtu domácností, které vlastní satelit, kabelovou televizi nebo přijímají televizi analogově nejsou na Prostějovsku známy.

„Národní koordinační skupina si v každém regionu, kde má nastat vypnutí analogu, dělá vlastní průzkum. Ale na Prostějovsku se ještě nerealizoval,“ vysvětlil Koiš z Digitálně.tv.

V Prostějově nabízí příjem digitální televize ve vysokém rozlišení (HDTV) internetový poskytovatel Infos Art.

„Zájem o tuto službu má vzrůstající tendenci, jediné co odrazuje zákazníky je trošku vyšší cena,“ vysvětlil šéf firmy Jiří Novotný. Sám si myslí, že do dvou tří let se trh rozdělí na poloviny mezi klasickou televizi a HDTV.

DISKUTUJTE O DIGITALIZACI POD ČLÁNKEM