„Bohužel musím říct, že to byla jedna z nejhorších sezon vůbec,“ tvrdí Ošlejšek, který se o areál pod širým nebem stará třicet pět let.

„Lidé začali pořádně chodit až poslední týden v srpnu a proto jsme taky prodloužili program do září. Ale byla to jen taková záplata na nevydařené prázdniny,“ posteskl si.

O dalším osudu kina musí teď Pavel Ošlejšek intenzivně přemýšlet. Stojí totiž před zásadní výzvou.

„Rád bych ho udržel, ale s nastupující digitalizací filmů to bude tvrdý oříšek. Investici do digitalizace kina vidím téměř jako nereálnou, protože by přišla minimálně na dva a půl milionu korun, ale spíše na mnohem víc,“ říká provozovatel s tím, že výdaje jsou spojené i s úpravami kvůli novým požadavkům na obraz a zvuk.

Jak se s modernizací technologií ve své branži vyrovná, to ještě neví.

„Musím něco vymyslet, naděje umírá poslední. Příští rok to ještě půjde postaru, ale do budoucna budu zřejmě potřebovat nějakého partnera, který by na provozu kina participoval,“ naznačil Ošlejšek.

Třeba i sportovní trháky

Pokud by totiž k digitalizaci přistoupil, areál by musel žít nejen v létě, ale i po zbytek roku.

„Nabízí se například audiovizuální záznamy z metropolitní opery nebo přímé přenosy sportovních utkání,“ zamýšlí se Pavel Ošlejšek.

Letní kino v Mostkovicích je v Olomouckém kraji raritou. Ztíženou situaci má v tom, že je malé a že je odkázáno v podstatě samo na sebe. K digitalizaci se zatím odhodlala jen některá letní kina ve velkých městech a ta, která bezprostředně sousedí s klasickým jednosálovým biografem.

„O problematice teprve začínáme hovořit. S místostarosty jsme se ale shodli, že bude třeba najít nějaký vhodný dotační titul a požádat o podporu,“ naznačil Jaroslav Peška, starosta Mostkovic, které areál kina vlastní.

„Momentálně je technologie drahá, ale je tu jistá naděje, že cena časem spadne dolů,“ zůstává optimistou správce, jenž definitivní tečku za letošní sezonou udělá tradiční podvečerní projekcí na Silvestra. (das)