Prožili spolu dobré i zlé časy, ale všechny krize zvládli.

"Brali jsme se 1. prosince 1962 ve Vranově nad Dyjí. Po dobu našeho manželství jsem si kolikrát říkala, že už bych si muže v životě nevzala, ale nakonec už spolu dožijeme," komentovala obnovený manželský slib Zdenka Vysloužilová, rozená Hadrabová, která se narodila v Oslavanech u Brna, ale od útlého dětství žila na Znojemsku ve Starém Petříně nedaleko rakouských hranic.

Láska se rozhořela v pohraničí.

"Sloužil jsem tehdy základní vojenskou službu ve Stálkách jako pohraničník. Svou budoucí manželku jsem poznal v Hotelu Zátiší v Podhradí nad Dyjí, kde pracovala jako servírka," ohlédl se Jan Vysloužil, jenž se narodil v prostějovské porodnici a vyrostl v Krumsíně.

Prostějovské mobilní umělé kluziště zahájilo v pátečním podvečeru svůj provoz. 2.12. 2022
Na kluzišti před muzeem se už bruslí. Předvedli se krasobruslaři

Z jihu Moravy se přestěhovali na Hanou.

"Nejprve jsme žili v Krumsíně, po pár letech jsme dostali dvoupokojový byt na tehdejším nově postaveném prostějovském sídlišti Zdeňka Nejedlého, dnes Edvarda Beneše. Tam jsme prožili více než čtyřicet let," vypráví Zdenka s tím, že na sídlišti vychovali i své dvě děti – dceru Janu a syna Zdeňka.

Oba dva odpracovali největší část svého života v dnes už neexistujícím Agrostroji.

"Rádi jsme cestovali. Pod stanem jsme trávili každou letní dovolenou. Procestovali jsme celé Československo, ale srdeční záležitostí pro nás byl kraj, ve kterém jsme se poznali," říká dnes jednaosmdesátiletý Jan s tím, že nejvíce nocí pod stanem tak strávili se svými dětmi a později i vnoučaty pod hradem Bítov na březích řeky Dyje.

Vizualizace budoucí podoby prostějovské hvězdárny
Původní prostějovskou hvězdárnu nahradí tento obří kvádr. Jak se vám líbí?

Další velkou společnou vášní je houbaření a zahradničení.

"Babička je také vyhlášenou kuchařkou, na její pečené maso, uzené nebo makrely se pravidelně sjíždíme celá široká rodina. Děda zase chová králíky a poctivě sbírá ovoce na domácí pálenku," prozradila dcera Jana.

Podzim svého plodného života tráví diamantoví manželé ve Studenci – místní části Čelechovic na Hané, kam za nimi pravidelně jezdí jejich děti Jana a Zdeněk s rodinami, vnoučata Jana, Michal a Martin a dnes už i pravnoučata František, Karolínka a nejmladší Matěj.

Ti také všichni i se svými rodinami nemohli v sobotu chybět v obřadní síni prostějovské radnice, kde se obnovilo šedesát let trvající manželství.