Do malého města na jihu Prostějovska se tak sjelo na devět set tanečníků. I díky jejich podporovatelům, vesměs rodičům, se tak počet obyvatel načas zvýšil o polovinu.

Už první vystoupení přitom ukázala, že bude na co se dívat. Úvodní čtvrtinu klání zabrala kategorie orientální tance. Následovaly pak ještě další tři.

"Kromě orientálních zde budou představené i disko tance, street a show dance," prozradila za pořadatele Eva Bašková.

Kromě této role pak dorazila i coby trenérka. Sama totiž část tanečníků učila a učí.

"V každé kategorii máme alespoň jedno želízko v ohni," prozradila spokojeně.

Kromě němčických tanečnic z Orionu se však představily také další stovky ze všech koutů Moravy. Nechyběly tak dívky z Kroměříže, Olomouce či Přerova.

"Nejdál k nám dojeli z Vranova nad Dyjí a Frýdku-Místku," sdělila Eva Bašková v průběhu první čtvrtiny vstoupení.

Podobně jako místa, odkud děvčata přijela, však byl rozmanitý také jejich věk. Nejmladší kategorie mini zahrnovala děti sotva školou povinné, nejstarší pak byla od patnácti let výše.

Výkony jednotlivých tanečních skupin pak hodnotila čtyřčlenná porota. Té náležel nesnadný úkol: rozhodnout, kdo si z němčické haly Suprovka odveze pohár nebo alespoň pohárek.

"Hodnotíme třeba to, že mají tanečníci a vedoucí souborů zájem tančit autenticky. Koneckonců, působilo by prazvláštně, kdyby třeba egyptskou tance tančily holky v českých krojích a na populární hudbu," řekla s nadsázkou jedna z porotkyň.

Ocenila pak úroveň tanečníků. "Je to spíše amatérská soutěž, která je o tom účastnice motivovat, ne tak o hodnocení. Každý rok se ale tanečnice zlepšují," poznamenala porotkyně Libuše Rumpelová.

Ta se společně s ostatními porotkyněmi skutečně často ukazovala spíše v roli podporovatelek. Dívky na tanečním parketu roztleskávaly, na závěr se pak čtveřice porotkyň často přidávala k aplausu. O něj se však zejména starali rodiče a další příbuzní.

"Přijela jsem podpořit dceru, jsem z Přerova. Pro mě je hlavní, že děti dělají, co je baví. A přiučí se i něco jiného," uvedla například Jana Spáčilová. Naopak vnučce přišla držet palce Miroslava Foltýnová.

"Jsme místní. Musím říct, že se mi tato akce líbí. Podporovatelské výjezdy však přenechávám dceři," usmívala se Miroslava Foltýnová.