A rozhodl se, že je škoda, aby z nich měl radost pouze on a jeho příbuzní.

„Návštěvníci si budou moct rádia či gramofony vyzkoušet. A zahrát si hry z osmdesátých let," prozradil k chystanému muzeu sběratel, který shromažďuje elektroniku převážně ze sedmdesátých a osmdesátých let.

Základ pro sbírku začal podle jeho slov vznikat už někdy v šesté třídě. Společně se zájmem o elektroniku.

„Dostal jsem se k internetu a přes něj jsem se dostal ke sledování techniky. A zaujalo mě to. Později se ke mě dostal můj první exponát: babička mi věnovala své stařičké rádio. Od té chvíle jsme měl víc možností zjišťovat to, jak rádia a podobné přístroje fungují," řekl Jiří Charvát.

S tím, jak se pak jeho rodina dozvěděla o koníčku, začalo mu stále více lidí přispívat. A rostla také rozmanitost sbírky. Je na ní teď vidět posun v technice od konce třicátých let až po rok 2000.

Vysílání z Číny na starém rádiu

Nejstarší rádio je z roku 1938, německé výroby.

„Zajímavostí je, že se jednalo o přístroj určený k propagandě, takže svého času velmi dostupný. Další pak skutečnost, že z něj není odstraněný hákový kříž. Po válce se tak často dělo při předělávání podobného typu rádií," popsal unikát své sbírky.

Ta nyní sestává z rádií, gramofonů, které Jiřího zaujaly už v dětství, a také počítačů či televizí různé výroby.

Klasikou jsou československé výrobky Tesla, dále pak polské Unitry, ale také výrobky maďarské, ruské či východoněmecké.

Řada exponátů je pak stále funkční.

„Používám třeba magnetofon Tesla 700, plně funkční. Na starší rádia se pak dá ledacos chytit. Když tedy večer nemůžu spát, vstanu a poslouchám třeba vysílání z Číny," prozradil mladý muž, jaké výhody taková sbírka starších radiopřijímačů může mít.

Obdivovat spolu s ním ji navíc během týdnů budou moct i návštěvníci Dobrochova.

„Dostal jsem se do fáze, kdy jsem se začal rozhodovat, co udělat se sbírkou. A zda s ní vůbec pokračovat. Nakonec jsem se odhodlal kontaktovat našeho starostu, pana Kříže, který mi vyšel vstříc," prozradil.

Zatím jen o víkendech

Výsledkem toho je, že sbírka dostane v centru obce vlastní prostory.

„Zatím by expozice sídlila v budově staré školy. Plánuji k přístrojům udělat popisky, stejně tak zde budou zprovozněné počítače osmdesátých a devadesátých let, aby si návštěvníci mohli vyzkoušet staré počítačové hry. Mladí z návštěvníků si tak zjistí, jak dlouho třeba dříve trvalo nastartování počítačů a co dokázaly starší si zase zavzpomínají," prozradil majitel sbírky s tím, že své místo by měly také fotografie a informace ohledně dobrochovského vysílače, výrazné dominanty širokého okolí.

Zatím ale není úplně jasné, kdy by mělo k otevření expozice dojít.

„Otevírací hodiny budou zpočátku jen o víkendu a to po telefonické domluvě," prozradil k budoucímu muzeu.