"Nastoupil jsem do úřadu vyšetřování v roce 1994 jako vyšetřovatel. Měl jsem na starosti trestnou činnost nezletilých a mladistvých, případně trestnou činnost, které se dopouštěli pachatelé na osobách mladších osmnácti let. Postupně se k tomu přidávala i drogová problematika, protože s danou věkovou skupinou úzce souvisela," přiblížil své začátky Leo Haluza, kriminalista jenž strávil ve službě sedmadvacet let a od roku 2014 až do loňského podzimu prostějovské kriminálce šéfoval.

Výměna generací

"K policii přišla počátkem devadesátých let spousta nových, mladých lidí z úplně jiných oblastí, kteří sebou přinesli své životní a pracovní zkušenosti. Nahrazovali jsme starší, zkušenější kolegy, kteří odešli od policie z různých důvodů," vrací se v čase Haluza a vyjadřuje se k aktuálním televizním seriálům: "Například seriál Případy I. oddělení a teď nově Devadesátky, popisuje reálně situaci té doby u policie. Z mého pohledu tam není nic nadneseného a odpovídá to přesně tehdejší realitě. Když jsem třeba viděl, jak vyšetřovatel zasunuje do psacího stroje červený papír, věděl jsem, že jde o zadržení. Stejně tak poznali zkušení recidivisté podle barvy papíru, co je čeká. Když byl červený, věděli, že je zle."

Jiří Večeř souzený kvůli vraždám spojeným s kauzou LTO (u soudu v roce 2010) - v Prostějově v 90. letech provozoval oblíbený noční klub Relax
Devadesátky s LTO: vraždy, výbuchy a provozovatel prostějovského klubu

Bloky, psací stroje a favority

"Technické vybavení, které jsme měli v devadesátých letech k dispozici bylo ve srovnání se současností až úsměvné. Jezdili jsme opravdu rozhrkaným favoritem, stejně jako v televizi. Poznámky jsme zapisovali do notesů a veškeré formuláře se psaly na psacích strojích," popisuje služební začátky vyšetřovatel s tím, že pachatelé trestné činnosti byli většinou co se týká vybavení o krok vpřed.

"Měli rychlejší a silnější auta, v době kdy se začaly objevovat mobily, oni je měli dříve. Tehdejší komunikace fungovala opravdu tak, že když se vyjíždělo k případu, policisté se obvolali z pevné linky a pak je vyzvedávalo v jejich domovech služební auto. Na oddělení jsme dostali první mobil až po povodních v roce 1997. Měli jsme jeden pro celé oddělení."

Nástup drog v čele s pervitinem

"Počátkem devadesátých let nebyly drogy v naší republice tolik rozšířené. V době mého nástupu k polici se drogy teprve rozbíhaly. Živě si vybavuji, že hlavním problémem byla marihuana – THC. Šlo o pěstování na zahrádkách, zkrátka venku. Nepamatuji, že bychom měli problémy s takzvaným indoorovým pěstováním," říká zkušený policista.

Novinář a publicista Jaroslav Kmenta
Devadesátky byly nekompromisní, říká investigativní novinář Jaroslav Kmenta

"Postupně se ale přidávaly tvrdší drogy. Z mého pohledu se jedničkou stal pervitin. Bohužel se jedná o vysoce návykovou drogu, která velice rychle způsobí závislost a celkový rozpad člověka. Byly zde i jiné drogy, jako heroin nebo kokain, ale vzhledem k jejich vysoké ceně nebyly příliš rozšířené," pokračoval Haluza.

Závislost se šíří jako virová nákaza

"Dovolím si citovat jednoho člověka, který drogy v Prostějově užíval už na počátku devadesátých let. Doslova říkal: ´Drogy budou jednou velký problém. Pokud chci, zajedu si do většího města a drogy si mě najdou. V případě Prostějova si je musím najít. Je pouze otázkou času, kdy i v Prostějově si drogy najdou zájemce samy.´ A měl bohužel pravdu," komentoval tvrdou realitu Haluza a doplnil: "Situace se opravdu obrátila a i v Prostějově, stejně jako v každém jiném českém městě, se drogy lidem nabízely a nabízejí. Není problém je sehnat."

Gradující násilná trestná činnost

"V mých začátcích byla loupež spojená s násilím spíše výjimkou. Hodně rychle se ale situace měnila. Devadesátky sebou přinesly násilí. Křivka násilných loupeží stoupala strmě nahoru," uzavřel téma konce minulého století velezkušený kriminalista ve výslužbě s tím, že technologické vybavení a společenské postavení policistů, se s dnešní dobou nedá vůbec srovnávat.