„Při doplňování zboží nacházíme prázdné obaly od cukrovinek,“ uvedl majitel potravin Družba Jan Bartoš.

Nejčastěji se jedná o obaly čokoládových tyčinek. „Převážně sem děti chodí před vyučováním a po něm,“ upřesnil Bartoš, s tím, že někdy najdou dvacet i více prázdných obalů.

V případě chycení školáka zavolají prodavačky rodičům mladého nezvedence a policii.

„Jediné co můžeme udělat my je vrátit ukradenou věc zpátky do obchodu, v případě poškození požadujeme po rodičích zaplacení,“ vysvětlil Bartoš. Podle něj by se měli i ve školách zaměřit na nějakou osvětu a prevenci. Často se deseti až patnáctiletí nechají strhnout partou a provedou to, na co by nikdy sami neměli odvahu.

Dalšími osobami často přichycenými při činu bývají důchodci.

„Nejčastěji odcizují uzeniny bez obalu a zamotají si je klidně do kapesníku, vysvětlil Bartoš. Prodejna je vybavena průmyslovými kamerami. Jednoho mladíka chytli při krádeži už čtyřikrát a jednu starší paní třikrát. Fotografie pachatelů při činu shromažďují zaměstnanci ve fotoalbu. „Používáme to jen pro interní potřeby, vystavit je nemůžeme,“ dodal k tomu Bartoš.

To potvrzuje i mluvčí prostějovských strážníků Jana Adámková: „Vystavení fotografií lidí, kteří v obchodě kradli, je protizákonné.“ Dodala, že kdyby dotyční podali trestní oznámení pro porušení zákona o ochraně osobních údajů, tak uspějí.

To v drogerii TETA na centrálním prostějovském náměstí T. G. Masaryka visí několik portrétů nakupujících za pět prstů. Majitel Jiří Špringer se k vystaveným fotografiím nechtěl vyjádřit. Podle jedné z prodavaček je vystavení asi protizákonné, ale ti, kteří jsou na nich, nedělají také nic zákonného.

Stejně tak mají portréty dvou pachatelů krádeží vylepeny u vstupních dveří v Elektru Spáčil v Olomoucké ulici.

Jedná se o asi rok starý případ a prodejna nabízí odměnu tisíc korun za pomoc při dopadení pachatele. K vylepenému plakátu se nechtěli zaměstnanci vyjádřit. Jen zaznělo, že při návštěvě policistů, tito na vylepené fotografie nijak nereagovali.