Muži v maskáčích sice ve středu prováděli ostré trhání, ale to nemohlo být v Prostějově slyšet. Detonace byly nejspíš důsledky odstřelů v nějakém blízkém lomu. Je však jednoznačné, že výbuchy a střelba lidi obtěžují. A snaží se proti tomu bránit.

Lidé si na hluk ze zbraní a výbuchů stěžovali často. Hlavně v okolí střelnice v Hamrách. „Teď už je však delší dobu klid, vojsko nám vyšlo vstříc,“ poznamenala spokojeně starostka Myslejovic Anna Ondrouchová (nez.).

Slova o tom, že středeční vojenské cvičení se obešlo bez rozzlobených reakcí obyvatel blízkých obcí, potvrdil i Pavel Chvalina, zástupce přednosty Újezdního úřadu Březina. „Ostré trhání jsme na cvičišti Pulkava, které je vzdálené od Prostějova vzdušnou čarou asi dvanáct kilometrů, sice prováděli, ale žádné stížnosti od občanů jsme nezaznamenali,“ uvedl Chvalina. Jak poznamenal, vedení újezdu by v případě stížností okamžitě vyslalo kontrolu.

„Není příliš pravděpodobné, že by se za daných meteorologických podmínek, jaké v tu dobu panovaly, zvuk nesl až do Prostějova,“ zauvažoval Chvalina.
Dobrou zprávou je, že vojsko civilisty z blízkých obcí hlasitou střelbou a výbuchy neobtěžuje tolik jako dřív. Přesto však místní obyvatelé protestují proti rozšiřování a používání silnějších zbraní v armádní střelnici u Hamer.

„Už jednou se nám podařilo zbavit vrtulníků a teď tu budou znovu a s nimi ještě víc střelby,“ rozladěně podotknul Bohuslav Solný z Hamer. „V současné době je jen na nejvyšší státní zástupkyni, aby rozhodla o prošetření záležitosti s rozšiřováním hamerské střelnice,“ uvedl pro Deník starosta Plumlova Adolf Sušeň (ODS).