V parku byla k vidění řada aktivit pro nejmenší, kterými je často doprovázely pohádkové bytosti. Nechybělo tak házení šipek na draka, který drží v zajetí princeznu, šerm s pirátem, lovení ryb s vodníkem a také ježibaby. S nimi si děti opakovaly počítání v češtině i angličtině.

Kromě tradičních pohádkových postav však na děti čekaly také ty z televizních obrazovek. Závody v pravěkých „autech" si tak mohly vyzkoušet za povzbuzování rodiny Flintstoneových, nechyběl ani třetí z animované trojice, Burney. Jeho představitel, František Vyroubal, si akci pochvaloval.

,,Lidí přišlo dost, bylo jich ale už i víc – pamatuji si třeba že došlo 260 dětí. Dnes se budeme pohybovat kolem té dvoustovky," byl spokojený se zájmem o Dětský den.

On sám se svými dvěma kolegy účinkuje na akci pravidelně, letos jako jedni z mála přišli se svým nápadem.

,,Vždycky to nějak společně vymyslíme a určíme, kdo bude koho hrát, jen výjimečně přijde někdo s vlastním nápadem. Třeba letos Flintstoneovi, kteří sami přišli s tím, co chtějí dělat. Sami si taky sehnali kostýmy," popisuje přípravu na akci ředitelka základní školy v Čechách pod Kosířem a hlavní organizátorka Iveta Slámová. A počítat s nimi může i příští rok.

,,Už jsme si vyzkoušeli jaké je to být šmouly, stejně tak Spejbla, Hurvínka a Máničku," podělil se o herecké zkušenosti Burney – František Vyroubal s tím, že příští rok se chystají na roli postav z Mrazíka.

Den dětí navštívila také Lucie Bubelová se svým synem Mikulášem, kteří se do obce přestěhovali teprve nedávno. ,,Byli jsme tu už loni, ale víc se mi to líbilo letos. Hlavně kvůli tomu, že se malý zapojil, loni se mu moc nechtělo, spíš se jen díval," sdělila své pocity Lucie Bubelová a také pochválila všechny, kteří se o konání místního Dne dětí starají.

Některé aktivity se jí však líbily přeci jen víc. ,,Lovení rybiček bylo takové zajímavé, přenášení vody na lžičce – to je dobré pro koordinaci. No a Flintstoneovi, to byla taková veselá kopa," zmínila několik svých favoritů.

Na přípravě odpoledne věnovaného dětem se podíleli jak zaměstnanci místní školy a školky, tak rodiče dětí a místní mládež.

,,Jen na osmi stanovištích bylo kolem dvaceti lidí a stejný počet zhruba v sokolovně," vypočítala Iveta Slámová. Zároveň tak zmínila i druhou část akce, která se konala na prostranství za místní sokolovnou. Děti a hlavně rodiče si zde mohli po soutěžení odpočinout a dopřát si makrelu, ale také karaoke. Děti si také mohly nabarvit keramickou figurku a mít tak památku na prožité odpoledne.

Většinu atrakcí na Dnu dětí zřídily základní a mateřská škola jako hlavní organizátoři akce. Ti se pak mohli spolehnout i na pomoc obce, Sokola a náměstka hejtmana Olomouckého kraje Aloise Mačáka. Přispěla i prostějovská ČSSD, která se postarala o skákací hrad.

Autor: Michal Sobecký