Ve čtvrtek už odjíždíte z Ajiga do Nairobi a poté do Mombasy. Jak prožíváte poslední dny na vesnici?

Ačkoliv během celého mého pobytu bylo mé pracovní tempo pozvolné, teď před odjezdem se znatelně zrychlilo a jen si přeji, abych na něco nezapomněla. Tento týden stejně jako ten minulý pracuji na sběru dat ke své diplomové práci. Takže trávím většinu času na dvou školách, které jsem si v rámci své práce zvolila. Dělám zde rozhovory s učiteli, žáky a jejich rodiči. Někdy je to docela náročné, protože domluvit se na něčem s vedením školy není jednoduché. Stalo se mi například, že jsem si domluvila schůzku ve škole, kde téměř nikdo nebyl. Měli volný den kvůli návštěvě skautů a nezmínili se mi o tom.

Zmínila jste, že pracujete na školách. Jak vůbec vypadá školní systém v Keni?

Stejně jako u nás děti před nástupem na základní školu chodí do školky, avšak věk pro nástup na základní školu není omezen. Například do mateřské školy, kterou máme u domu, chodí i děti starší osmi let. Což je prý dáno tím, že tyto děti nejsou ještě prý dostatečně vzdělané na to, aby zvládly učivo základní školy.

Délka základního vzdělání v Keni je osm let a poté se žáci přesunou buď na střední školu, která je čtyřletá, nebo na odbornou školu, jenž je tříletá. Po střední škole můžete jít buďto na dva až tři roky na Vyšší odbornou školu nebo na bakalářské studium. Délka tohoto studia se odvíjí od studovaného oboru. Je to většinou mezi třemi až čtyřmi lety, spíše čtyři roky. Magisterský stupeň je pak na dva roky stejně jako u nás a následuje doktorský stupeň, který je taktéž na čtyři roky a více, záleží na tom, jak obhájíte závěrečnou práci.

Školní rok na základní škole vypadá tak, že jsou tři semestry v délce zhruba tří měsíců každý a mezitím je měsíc prázdnin. Takže první. semestr na našich partnerských školách začínal v lednu a končil na začátku dubna. Zbytek měsíce měly děti prázdniny. Od začátku května startoval semestr číslo dva, a ten bude pokračovat až do začátku srpna, kdy ho po zhruba měsíčních prázdninách nahradí semestr číslo tři. Většinou toto rozdělení koresponduje s obdobím dešťů, které se tu v Keni dělí na období dlouhých a krátkých lijáků. Proto mají například děti volno v dubnu, kdy právě deštivé období začíná, lidé pracují na polích a potřebují každou volnou ruku.

Je něco, co vám z vesnice po vašem odjezdu bude chybět?

Určitě klid a ticho, protože v Nairobi a v Mombase si ticha a klidu asi moc neužiji. Taky mi bude chybět moje soukromí. Budu totiž v obou městech přespávat u známých, ale naštěstí jen na krátkou dobu, takže se to bude dát zvládnout. Taky mi bude chybět místní příroda, a vstřícní a usměvaví lidé. Kmen Luo, odkud místní pocházejí, je mi blízký hlavně tím, že jejich jazyk je podobný tomu, který jsem se učila v Ugandě, takže jsem to měla jednodušší s učením se základních frází. Ale naštěstí dnes komunikační technologie natolik pokročily, že člověk už ani nemusí platit za drahé telefonování mezi státy a vystačí si s aplikací na volání zdarma přes facebook. Což mi usnadní spojení s lidmi odsud i po mém návratu domů.

Autorky: HANA MASAŘÍKOVÁ, MARCELA KREJČÍ