Podobně uvažuje mnoho jeho vrstevníků.

„Je to problém všech škol u nás. Děti se čím dál častěji ulévají z hodin tělesné výchovy ať už formou omluvenek nebo úplného osvobození z tělocviku. Nejčastěji se s tím setkáváme u středoškoláků. Základní škola se s tímto nešvarem v takové míře nepotýká,“ potvrdil současný trend zástupce ředitele Reálného gymnázia a Základní školy města Prostějova Petr Janeček.

Zjistit, zda je dítě pohodlné nebo má opravdu vážný důvod k tomu, aby necvičilo, lze podle něj jen těžko.

„Nemáme prostředky k tomu, abychom někomu dokázali, že se hodinám tělesné výchovy vyhýbá úmyslně. To už je pak záležitost těch, kteří je v tom podporují,“ dodal Janeček.

Statistiky říkají, že každý desátý teenager trpí obezitou nebo nadváhou.

„Je to až o dvacet procent dětí ve věku do 14 let a u adolescentů od 15 do 18 let jedenáct procent,“ upřesnil Dalibor Pastucha, primář Kliniky tělovýchovného lékařství a kardiovaskulární rehabilitace Fakultní nemocnice Olomouc.

1400 obézních dětí v kraji

„Za kraj máme kompletně zpracované statistiky do roku 2008. Vyplývá z nich, že obézních dětí je 1400 a adolescentů asi tisícovka,“ dodal.

Na vině je především nedostatek pohybu. Hana Kabátová z Krajské hygienické stanice v Olomouci obešla šest středních odborných škol a zaskočilo ji, kolik teenagerů v hodině tělocviku sedí na lavičce, místo aby cvičili.

„Je to trend. Není dobré, že v tom mají často podporu rodičů. To, že rodič příliš nesportuje, není nemoc dítěte,“ vyjádřila se Kabátová.

Lékařka Jaroslava Adresová se snaží rodičům silnějších dětí vysvětlovat, aby dbali na dostatek jejich pohybu a celkově jim upravili životosprávu.

„Stává se, že své potomky chtějí úplně osvobodit z tělocviku, i když to není nutné a na potíže by stačilo jen částečné omezení,“ podotkla.

V Prostějově běží od začátku roku projekt prevence dětské obezity, za nímž stojí lékař-obezitolog Zdeněk Dokládal a nutriční terapeutka Eva Krátká. Zdravý životní styl se snaží mezi rodinami propagovat prostřednictvím pohádkového představení, které nacvičily žákyně dramatického oboru prostějovské Základní umělecké školy. Scénář je dílem zmíněného lékaře. (kas, tau)