Prostějovského Sportcentrum dětem ukazovalo, jak můžou naložit se svým volným časem. Burza volného času začala ve čtvrtek dopoledne, kdy se přišli podívat žáci prvního stupně.

Od tří hodin odpoledne byly všechny atrakce k dispozici veřejnosti. Páteční dopoledne patřilo starším dětem z druhého stupně a odpoledne zase přišla veřejnost.

Na akci se přišly podívat tisíce dětí.

„Pod tímto názvem akci pořádáme asi popáté. Jenom ve čtvrtek očekáváme, že přijdou asi dvě tisícovky dětí,“ řekl Jiří Novák ze Sportcentra, který akci organizoval.

V prostorách centra na Olympijské ulici čekaly na děti instruktoři, kteří je provázeli různými atrakcemi, sporty a soutěžemi. Pro děti bylo nachystáno deset soutěžních stanovišť, další sloužila jen pro pobavení a zábavu.

„Děláme to tak, že se tu prezentují nejen naše kroužky, ale i jiné organizace,“ vysvětlil Novák.

Na burze se tak představili jeskyňáři, boxeři, lukostřelci, tanečníci, nebo judisté.

„Dál si můžou vyzkoušet paintball, letecké modelářství, discgolf, nebo fotbal. Je toho opravdu hodně,“ vypočítal organizátor akce. Děti mezi sebou můžou soutěžit i po týmech v rámci škol.

Lanovka ze střechy

Největším tahákem byla několik metrů dlouhá lanovka. Lano natažené ze střechy Sportcentra končilo o několik desítek metrů dále.

„Na střeše je jeskyňáři oblečou do úvazku a po laně můžou sjet až dolů,“ popsal Novák.

Na lanovku se stála dlouhá fronta. Některé děti se sem kvůli ni vrací. „Více jak šest set dětí denně na lanovce nezvládneme, takže ti, na které se nedostalo asi ještě přijdou i v pátek odpoledne,“ smál se organizátor.

Akce má v Prostějově dlouhou tradici. V současné podobě ji organizátoři chystají asi pět let. „Vzniklo to z původních Bambiriád, které dotoval stát. Potom jsme si museli akci platiti sami a jako zábavné odpoledne jsme ji připravovali na zimním stadionu. Před pěti roky jsme se přesunuli sem k nám do Sportcentra,“ uzavřel Novák.

Autor: Tomáš Kiss