„Jak si myslíte, že se sem ty předměty dostanou?," zeptala se pracovnice muzea Jitka Hanusová žáčků druhé třídy Základní školy Dr. Horáka, kteří už dnes ví, jak vypadá hráblo na len, či jak funguje mincíř. Domů si například odnesly vlastní, z papíru vyrobené, kapesní hodinky, ale ještě před tím si druháci ozkoušeli lepit nádoby z dob dávno minulých.

„Toto jsou nádoby, které před sto dvaceti lety věnoval muzeu Antonín Gottwald, který je sám lepil. Všechny ale slepené nejsou. Takže se pustíme do práce," vyzvala děti konzervátorka Olga Kosíková. Děti měly za úkol hledat především střípky stejné tloušťky a barvy „Všechny se obvykle nenajdou. Proto, aby nádoba dostala původní vzhled, musíme jí dolít sádrou," ukázala dětem, jak nádobám dává původní podobu Olga Kosíková.

Kromě toho, že děti hledaly střípky a z nich si zkoušely lepit staré nádoby, podívaly se také do sklepení muzea, kde v archeologickém depozitáři plném nádob z doby bronzové či středověku objevily kel, který byl nalezen v Čelčicích nebo v krabici lidskou kostru. „Nejvíc se mi líbil ten dort 94 let starý a lepení starých hrnců," prozradila školačka Zuzanka. „A mě se zas líbily ty zbraně," doplnil ji v závěru programu druhák Péťa.

Program, který si pro děti připravili prostějovští muzejníci ke 120. výročí muzea si budou moci děti na vlastní kůži vyzkoušet až do 7. září a nudit se děti v muzeu nebudou ani o prázdninách, kdy je pro ně připraveno Prázdninové putování muzeem. 

Prázdninové putování muzeem

2. a 8. července a 26. a 28. srpna 2014

Dopolední program: od 9:00 do 12:00 hodin

Odpolední program: od 13:00 do 15:30 hodin

Vstupné na dopolední i odpolední program: 40 korun

Na jeden z nich: 25 korun

Na děti čeká dopoledne seznámení s muzeem jako takovým, dozví se mnoho informací o tom, co se uchovává v muzeu. Vyzkouší si práci kurátora a konzervátora, prohlédnou si stálé expozice, kde pro ně budou připravena překvapení a zajímavé úkoly. Nahlédnou do archeologického depozitáře muzea, který není běžně dostupný. Odpoledne bude vždy pokračovat expozice pravěku. Děti uslyší o našich nejstarších dějinách, o významných nalezištích na Prostějovsku, budou drtit obilí na zrnotěrce, vyrobí si jednoduchou ozdobu, keramickou misku či ruční papír. Je nutné se předem přihlásit na telefonním čísle: 605 477 147 nebo emailu: jhanusova@volny.cz.