„Tak kolik jste jich napočítaly?" zeptala se Jarmila Zelenská dětí, které dvě hodiny po poledni do života na pastvě tradičním zaříkadlem přivítaly osmnáct kůzlat. Ty farmářka ještě pomáhá průběžně kozám rodit.

„Kůzlátka zde nejsou všechna. Máme ještě dvě kozy v porodním boxu. Dva kozlíci pak již pobíhají na nebeských pastvinách," informovala farmářka, s tím, že lidé před Velikonocemi vyhledávají kůzlečí maso.

Rodinu Šnajdrových z Luběnic přilákal kozí sýr.

„Loni jsme pastviny nemohli najít, dojeli jsme na farmu zdola, ale na nikoho jsme se nikde nedozvonili. Nakonec jsme si mysleli, že se Počítání nekoná a odjeli jsme domů. Letos jsme opět zaparkovali dole před domem. Uviděl nás naštěstí pan Zelenský a nasměroval nás sem," řekl táta malé Adélky a Elenky Martin Šnajdr.

„Jsme rádi, že se nám to na druhý pokus podařilo. Je to tu bezva. Nakoupili jsme si kozí sýry, ale kozí mléko nás moc neláká," dodal.

Nedůvěra ke kozímu mléku je častým jevem, s nímž se chovatelé koz setkávají téměř denně.

„Když sem přijede mateřská škola s paní učitelkou, pijí mléko všechny děti. Jakmile dorazí děti s rodiči, odmítají mléko pít. Je to hlavně v rodičích, kteří by měli jít příkladem. Kozího mléka se ale nemusíte bát, je nepasterované a testované," ujistila přítomné zkušená chovatelka.

„Pomáhá dětem s narušenou imunitou, alergiemi či atopickým ekzémem. Určitě není dobré jít někam za neověřeným chovatelem, který má kozu v chlívku, aby mu nadojil mléko pro děti. Neotestované mléko pak opravdu může být problém," upozornila Jarmila Zelenská s tím, že krabicové mléko je převařené, a tudíž mrtvé, kdežto nepasterované je prospěšné pro lidskou mikroflóru a prospívá střevům.

„Není to lék, ale ze zkušeností lidí mírní příznaky," uzavřela.

Z kozího mléka testovaných koz doporučila Jarmila Zelenská vařit pudingy, krupicové kaše nebo zadělávat na vánočku.

„Je to dobré. Sladké," ochutnaly děti mléko od koz pobíhajících za plotem.

„Chutnalo mi. Je sladší než to, co kupujeme v krabici," popsal dvanáctiletý Vojta Astr z Oplocan, zatímco jeho sestra Kristýnka si pochutnávala na kozím sýru. Při tom Vojta mohl nad mlékem po právu ohrnovat nos.

„Když byl malý, koupila jsem mu mléko od jednoho staršího pána, co choval doma kozu v chlívku. Moc mu nechutnalo, ale vypil ho, nakonec mu nebylo dobře. Pamatuješ?" vzpomínala Vojtova máma Olga Astrová, která dnes ví, že je lepší čerpat kozí mléko z ověřených zdrojů.

„Tady to mléko je daleko lepší a je sladší než kupované kravské mléko v krabici," uvedla a hlouček s pohárkem přikyvoval.

Produkty Jarmily Zelenské trvale nechtějí odebírat obchody se zdravou výživou a odmítly ji i obchody s regionálními potravinami. Přestože farmářka získala za své produkty mnoho ocenění, není plátcem DPH a v obchodě by tak za její produkty musel zákazník z peněženky vydat více o desítky korun.

„ Neodmítli mě pouze v obchodě To pravé z Hané…i odjinud, který je v Olomouci u Galerie Moritz. Jinak jezdím prodávat na trh do Prostějova ve čtvrtek a v sobotu," oznámila všem zájemcům chovatelka a oznámila, že zastavit se zákazníci mohou i osobně na farmě, třeba v sobotu od 14:00 do 16:30.