„Já se do Prostějova vždycky hrozně těším. Je tady suprová paní učitelka a mají tu úžasné děti. To jsou hlavní důvody, proč se každý rok ráda účastním okresního kola v Prostějově," prozradila bývalá česká trojskokanka Kašpárková.

Na malé sportovce čekaly klasické disciplíny jako běh na šedesát metrů, či trojskok z místa. Vyzkoušet si mohli i méně tradiční sporty jako vrch míčem přes hlavu nebo driblování na čas. Tyto dovednosti si děti vyzkoušely pod širým nebem, a tak se na nich bohužel podepsal déšť. Účastníci si ale v zápalu boje vody moc nevšímali a užívali si atmosféru.

„My jsme s deštěm trošku počítali, takže jsme měli připravenou i druhou možnost do tělocvičny. Naštěstí nepršelo tak hrozně, takže jsme mohli zůstat venku," líčila organizátorka akce Lenka Stojanová.

Pod střechou se soutěžilo ve skoku přes švihadlo, v dělání kliků a sedů lehů. I zde se děti královsky bavily. Pokud nebyly na žádném sportovišti, tak si užívaly přítomnost legendární atletky Šárky Kašpárkové. Ta se všem podepisovala a některým i radila, jak správně cvičit.

„Všechny disciplíny, které tady jsou, slouží jako doplněk tréninku sportovců. Takže je normální házet medicimbalem nebo koulí vzad. Jedná se dokonce o jeden z ukazatelů výbušnosti daného sportovce. Jinak si myslím, že každou disciplínu by děti měly dělat a seznámit se s ní. Pomůže jim to v jakémkoliv sportu," vysvětlovala Šárka Kašpárková.

Ona sama začínala na podobné akci a i proto se dnes aktivně zapojuje do projektu Romana Šebrleho a Roberta Změlíka.

„Já jsem, podobně jako Robert nebo Roman a asi většina lidí v našem věku, prošla odznakem zdatnosti a myslím si, že to byla dobrá soutěž. Hecovali jsme se v tom, kdo má jakou hodnotu odznaku a o to se snažíme i dnes. Chceme, aby děti sportovaly a viděly, že to má význam. Čím více trénují tím je větší hodnota jejich odznaku," přiblížila cíle projektu Kašpárková.

O významu této akce je přesvědčený i učitel tělesné výchovy v Cyrilometoděj­ského gymnázia v Prostějově. Ondřej Hubáček: „Opravdu se mi tato akce líbí. Je dobře vidět, že máme ještě šikovné děti, které zvládají tyto disciplíny. Musíme je přivádět ke sportu. Škoda jen, že prší."

I legenda české atletiky Šárka Kašpárková ocenila snahu malých sportovců: „Vidím, že je zde hodně šikovných dětí. Cílem našeho projektu je zapojit co nejvíce škol a dětí do soutěže. A aby splnily odznaky všestrannosti a zlepšovaly se v nich."

Bývalá mistryně světa se mezi dětmi cítila dobře, rozdávala úsměvy a podpisy na všechny strany.

„Občas s dětmi soutěžím, většinou je to na besedách. Dneska tady musím, řešit spíš organizační věci. Přesto jsem se byla podívat i na trojskok z místa, což byl mimochodem jeden z ukazatelů, který mě určil cestu v mé kariéře trojskokanky. Občas se snažím dětem i poradit, a to nejen u trojskoku," prozradila Šárka Kašpárková.

Do klání se zapojilo celkem šest škol z Prostějovska, a to ZŠ Melantrichova, ZŠ Bohuslavice, ZŠ Dr. Horáka, ZŠ Plumlov, Cyrilometodějské gymnázium a ZŠ Otoslavice