Postižené domácnosti odčerpávaly vodu za pomocí hasičů ještě během nedělního dopoledne.

„Nejhorší situace byla na Němčicku, ve Vrahovicích a v Držovicích,“ informoval službu konající operační důstojník prostějovského Hasičského záchranného sboru s tím, že zasáhnout bylo nutné také ve Smržicích, Olšanech či v Plumlově.

Jednotky hasičů ale museli vyrazit do terénu celého Prostějovska, kde jim při odčerpávání vody ze sklepů a čištění kanalizace pomáhaly sbory dobrovolných hasičů.

Hasiči z Držovic prožili hektickou noc

Zlou noc prožili obyvatelé Držovic, jejichž domy stojí v blízkosti dálnice. Z té se před půlnocí stala řeka, která zaplavila místní část Hliník.

„Voda zde vytvořila rybník, vymlela břeh a přelila se do zahrad. Profesionální i dobrovolní hasiči odčerpávali vodu ze sklepů deseti domácností,“ popsala následky přívalového deště starostka Držovic Blanka Kolečkářová.

Podle místních může za rozlití vody zanesený odvodňovací kanál u rychlostní komunikace.

„Vpusti jsme čistili na podzim. Voda na dálnici přišla z polí a kanál ji nestačil pojmout,“ reagoval Marian Šurín, vedoucí provozu střediska správy a údržby dálnic.

„Skleníky nám voda posunula i s půdou o dobrých deset metrů. Vana, v níž máme vodu na zalévání, odplavala. Proud ji odnesl sto padesát metrů od našeho domu,“ ukázala na zahradu zalitou nánosem řídkého bahna Marcela Studená.