Po přívalových deštích, které od sobotní noci zasáhly i prostějovský region, stoupla voda v říčkách Brodečka a Hloučela. Odborníci a starostové obcí, kudy protékají, proto neustále sledují jejich hladiny. Meteorologové předpovídají, že návrat vydatnějších srážek hrozí od dnešního odpoledne.

„Na obou těchto tocích jsme už zaznamenali první stupeň povodňové aktivity. Zatím ovšem pouze hlídáme jejich hladiny. Pokud by tu v následujících hodinách nebo dnech nastal druhý stupeň povodňové aktivity, svolali bychom protipovodňovou komisi. Ta by s největší pravděpodobností nařídila omezení přítoku vody z plumlovské přehrady,“ popsala situaci vedoucí odboru životního prostředí prostějovského městského úřadu Martina Cetkovská.

V pohotovosti jsou už od neděle starostové a hasiči na několika místech Prostějovska. „Nad obcí máme šedesát až sedmdesát hektarů polí, z nichž se k nám vloni splavila voda. Už teď je situace na hranici. Pokud bude ještě pár dní pršet, znovu by mohly být zaplavené domy v Tyršově ulici. Minulý rok jsme okolo pětadvaceti ohrožených domů stavěli dokonce hráze. Třem z nich se voda i přesto nevyhnula. Doufáme, že se takový scénář nebude tentokrát opakovat,“ uvedl v pondělí kolem poledne starosta Čech pod Kosířem Zdeněk Mader.

Několikrát objížděl včera vesnici také starosta Mořic Jaroslav Knap. Z neděle na pondělí se tu zvedla hladina Brodečky.

„Zatím jsme pouze v pohotovosti a čekáme, zda budou přívalové deště pokračovat,“ informoval starosta Mořic Jaroslav Knap.

„Nikdo z nás si nepřeje zažít to, co minulý rok, kdy se voda dostala téměř do celé vesnice. Zaplavila cyklostezku a spojovací komunikace,“ vzpomněl starosta s tím, že v takovém případě by museli zasáhnout hasiči.

Pohotovost drželi včera také v Němčicích nad Hanou, v Konici, ve Stražisku nebo v Dobrochově. Podle meteorologů by měly dnes odpoledne a v noci na středu zasáhnout silné deště několik krajů. Varují před nimi mimo jiné i obyvatele Olomouckého kraje.