Pohádka a bábovka

Ve Vrchoslavické sokolovně se v páteční podvečer sešlo přes třicet dětí. Odpolední teplé počasí využily ke sportování na školním hřišti, míčovým hrám a opékání špekáčků na farské zahradě.

Nechybělo skákání v pytlích, hry s padákem nebo skákací hrad. Vrcholem bylo ale nocování v sokolovně, které je atraktivní napříč generacemi.

„Nejmladším nocležnicím, Lucince a Elince, jsou teprve tři roky,“ sdělila Deníku hlavní organizátorka Bronislava Žáčková. „Baví se tu dobře ale i jedenáctiletí,“ dodala oblíbená cvičitelka.

Ti menší si do spacáku přibalili plyšáka.

„Vzala jsem si rovnou dva,“ představila svoje plyšové kamarády prvačka Ellenka. „Můj medvídek je až z Dubaje,“ vysvětlila původ svého parťáka sedmiletá Alenka.

Ať už děti usínaly s plyšákem nebo bez něj, před spaním společně sledovaly pohádku. Akci organizátoři zakončili v sobotu ráno společnou snídaní s domácí bábovkou.

Spacák a cvičení

Okolo třiceti dětí se dostavilo i do prostějovské sokolovny. Podvečer strávily cvičením, šplhaly na laně nebo tyči, sjížděly skluzavku a větší dívky trénovaly gymnastické prvky. V patře sokolovny pak byl v plném proudu trénink juda.

"Zapojili jsme se již počtvrté. Správně měla být až v sobotu, ale ze zkušeností víme, že v z pátku na sobotu přijde více dětí. Strávit noc v sokolovně je pro děti zážitek," sdělila Deníku starostka prostějovského Sokola I Jitka Vitásková.

Příchozí vítaly v prostějovské sokolovně prapory a figuríny v dobových krojích.

"Vnímáme to jako den otevřených dveří. Dole máme výstavu starých kronik a knih. Ale prioritně tu akci děláme hlavně kvůli dětem. V posledních letech registrujeme zvýšený zájem o cvičení v sokole," uzavřela Vitásková. (zv, adp)