VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vzpomínky i po letech vhánějí slzy do očí

STŘEŇ - Tento víkend je to přesně deset let, co rozvodněná řeka Morava sebrala domovy mnoha lidem.

7.7.2007
SDÍLEJ:

Obec Chomoutov na fotografii pořízené přesně před deseti lety.Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Za deset let proteklo korytem Moravy mnoho vody, ale vzpomínky na ničivé záplavy v myslích obyvatel nejvíce postižených obcí ani po tak dlouhé době nevybledly. Tento víkend je to přesně deset let, co kalná voda z rozvodněné řeky Moravy vtrhla do jejich domovů a vyhnala je i na dlouhé měsíce do provizorních útočišť.

Několik stavení z nepálených cihel se zřítilo, další později poslalo k zemi rozhodnutí statika. Zejména těm nejstarším pamětníkům ještě i po deseti letech při vyprávění o tehdejší katastrofě po chvíli zvlhnou oči a hlas se jim zlomí. Říkají, že horší byla jen válka.

Ráno: najednou po pás ve vodě

Miroslava Vobořila vzbudil to ráno po šesté hodině švagr. „Šel ven. V tom kohosi uslyšel, že se přes pole od Litovle valí voda. Nešla elektřina. Žádné varování. Najednou byla voda všude. Měli jsme jí po pás,“ popisoval ráno, kdy do Střeně přišla záplavová vlna z rozvodněné řeky Moravy. „Věci jsme z přízemí vystěhovali do prvního patra. Podepřeli jsme jednu příčku, aby tlakem vody nepovolila. Museli jsme dům opustit a jít do tělocvičny do Pňovic,“ popisoval pětapadesátiletý muž tehdejší zkázu. V evakuačním centru strávili měsíc.

Stejně tak dnes třiasedmdesátiletá Marie Ošťádalová na tehdejší ráno nezapomene: „Od osmi hodin voda stoupala. V poledne dosahovala její hladina v domě 45 centimetrů, a to jsme výš než sousedé. Vystěhovali jsme, co se dalo, do horního patra,“ popisovala začátek nejkrušnějších červencových dní.

„Tři dny jsme pak strávili u syna v Žerotíně. Ten nejstarší zůstal v domě. Když jsme se vrátili, bylo to strašné,“ vyprávěla a hlas se jí zlomil. „V noci, chvíli po půl noci, najednou se ozvala strašná rána. Vedlejší dům se zřítil. Byla to hrůza,“ popisovala chvíle, které se jí hluboko vepsaly do mysli.

Voda vzala lidem 31 domů

Kolem domu Miroslava Vobořila postupně zmizelo dvanáct stavení. Voda je poškodila natolik, že statik rozhodl o demolici. „Stejně tak doporučil zbourat i náš dům. Rozhodli jsme se však, že ho zachráníme. To se nakonec podařilo. Postavili jsme novou příčku a dům podezdili,“ uvedl. Stejně tak šly k zemi i domy v sousedství Ošťádalových.

„Taky jsme měli strach. Vzadu ve zdi se udělala velká trhlina. Statik říkal, ať to rychle opravíme, jinak že bude s domem zle. Dva synové jsou zedníci a dali se ihned do práce. Dům stojí,“ popisovala důchodkyně. Vzpomíná, jak si lidé tehdy pomáhali. „Sešlo se deset, někdy i patnáct chlapů a já jen vařila. Ta hrůza lidi semkla. Všichni jsme si pomáhali. Přijeli vojáci, rozdávali jsme základní jídlo. Našli se ale i tací, kteří rabovali. To ovšem nebyli lidé ale hyeny,“ zavzpomínala.

Stopy vody stále zůstávají

Kdo se dnes projde Stření, stopy po katastrofálních povodních na první pohled nenajde. Haldy vodou naplaveného harampádí, zničený nábytek a stavební suť skončila dávno někde na skládce. V místech po zdemolovaných staveních září nové rodinné domky, do nových fasád oblékli místní i domy, které ničivé síle živlu odolaly. Někde ale zůstala v řadách domů prázdná místa.

„Tady stály dva domy. Ti si postavili jinde. Tam to prázdné místo, to je taky od povodně,“ ukazuje důchodkyně Ošťádalová. Lidé, kteří se po povodni v roce 1997 pustili do budování nového domova, sice dostali nemalou podporu od státu, ale taky se museli na mnoho let zadlužit. „Více než desítka rodin, které přišly o všechno, nové domy stále splácí,“ poznamenal starosta Vladimír Kamínek.

Tehdejší těžkou situaci připomínají ve Střeni tři přízemní domy s několika byty, které obec nechala s pomocí dotací postavit pro vodou nejvíce postižené vesničany. I dnes mají své obyvatele. „Z těch původních tady dodnes žijí dva starší manželé. Už neměli sílu znova stavět,“ uvedl starosta Kamínek. Jinak slouží mladým obyvatelům jako startovací bydlení. „My jim takto pomůžeme a oni nám neodejdou bydlet jinam. Potřebujeme, abychom udrželi školu a školku,“ poznamenal.

Obec chrání hráze, lidé se cítí bezpečněji

Obyvatelé Střeně, kterou obklopují lužní lesy, se od ničivých záplav mohou cítit bezpečněji. „Udělali obrovský kus práce. Hlavně na hrázích. Ráda bych poděkovala starostovi, protože nás nenechal na holičkách. Pro lidi udělal moc. A někdy to neměl vůbec lehké,“ ocenila starostu důchodkyně Ošťádalová. Hráze chránící obec před velkou vodou se rozšířily a zesílily.

„Jsou i vyšší. Nechtěli snížit komunikaci na Lhotu, která tehdy zadržela vodu, tak jsme hráze navýšili.,“ uvedl starosta. Zmodernizoval se varovný systém a ozvučena je celá obec. „Věřím, že o případné povodni bychom se dozvěděli včas a mohli se připravit,“ reagovala Ošťádalová.

Obec přesto podle Kamínka usiluje v územním plánu o další posílení protipovodňového systému, který by měl chránit práce obce v sousedství lužních lesů Litovelského Pomoraví.

„V tomto plánu by měl být posílen důraz na tato malá sídla – nejen Střeň, ale i Hynkov a Lhotu,“ podotkl starosta.

I dnes vzpomínky vzbuzují emoce

Přes lepší ochranu a informovanost před případnou velkou vodou, jsou především nejstarší pamětníci deset let starých událostí, i dnes vyplašení, jakmile prší delší dobu a hladina v Moravě se začne výrazněji zvedat. „Stačí, když v televizi dávají záběry z nějakých povodní a není mi dobře. Kdo zažil tu hrůzu, už nedokáže zapomenout. Horší byla jen válka,“ povzdechla Ošťádalová. To potvrzuje i starosta. „Vzpomínky jsou i po deseti letech stále živé. I proto, když jsme zvažovali, zda uspořádat nějakou vzpomínkovou akci, jsme nakonec rozhodli, že jitřit emoce a otevírat staré rány raději nebudeme,“ dodal.

7.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce81 Kč

Prodavači potravinářského zboží PRODAVAČ/KA V KANTÝNĚ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 81 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup ihned. Životopisy zasílejte na e-mail: lahudkyzhane@volny.cz. NECHODIT NA PRACOVIŠTĚ OSOBNĚ. Požadavky: vyučení v oboru nebo zkušenosti v profesi min. 2 roky, základní znalost práce na PC. Uvedená mzda + prémie. Doba určitá s možností prodloužení. PD: Po-Pá: v rozmezí 6:00-19:00hod. Pracoviště: Kralice na Hané. Pracoviště: Jelínek lahůdky z hané s.r.o., areál hopi, Háj, č.p. 328, 798 12 Kralice na Hané. Informace: Kontakt, .

Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni80 Kč

Pomocníci v kuchyni PRACOVNÍCI DO POTRAVINÁŘSKÉ VÝROBY. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 80 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup ihned. Své profesní životopisy zasílejte na e-mail: lahudkyzhane@volny.cz. Požadavky: praxe v oboru min. 2 roky nebo vyučení v oboru. Pracovní poměr na dobu určitou s možností dalšího prodloužení. Uvedená mzda + prémie. PD: Po-Pá 6:00-14:00hod. nebo 02:00-10:30hod. - dle možností uchazeče. Pracoviště: Určice 143. Pracoviště: Jelínek lahůdky z hané s.r.o., 798 04 Určice. Informace: Kontakt, .

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce14 900 Kč

Prodavači potravinářského zboží PRODAVAČ/KA DO PRODEJNY A KAVÁRNY - OBSLUHA, PRODEJ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup ihned. Kontakt pouze emailem na adresu info@botanico.cz. Práce v kavárně a prodejně, obsluha, prodej výrobků a služeb. PD: Po-Pá 7:00-14:00 hod. Pracoviště: Prostějov.. Pracoviště: Botanico cafe s.r.o. - pracoviště pv, Wolkerova, č.p. 1587, 796 01 Prostějov 1. Informace: E-mail, .

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník17 000 Kč

Ostatní odborní pracovníci v administrativě a správě organizace ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNÍCI. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dělené směny, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup ihned. Pouze zasílat životopisy na email info.statek@volny.cz. Jedná se o kumulovanou funkci - mzdové a personální práce, práce v oblasti BOZP a PO, vedení skladu a prodej zboží, částečná manuální práce (výdej obědů, úklid, pomocné práce v živočišné výrobě). PD: Po-Pá v rozmezí 6:00-18:00 hod. Požadujeme: zodpovědnost, spolehlivost, samostatnost, praxe vítána. Podnikové stravování. Místo výkonu práce: Určická, Prostějov.. Pracoviště: Statek prostějov s.r.o., Určická, č.p. 1749, 796 01 Prostějov 1. Informace: ., .

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Závod v obřím slalomu Kladecká lyže 2018
30

Silné mrazy účastníky Kladecké lyže neodradily

Soutěžní svatební pár číslo 116 - Veronika a Lukáš Ferenčikovi, Hlubočky
4

Třicáté páté kolo soutěže O nejkrásnější svatební pár Deníku pro rok 2017

Je rozhodnuto. Jestřábi v play-off vyzvou Jágrovo Kladno

Poslední kolo základní části definitivně určilo dvojice pro play-off. Hokejisté Prostějova prohráli na ledě Kladna 2:7, což znamená, že na stejného soupeře narazí i ve čtvrtfinále.

Prohlídka zámku nabídla poutavý výklad i hanácké písně

Historicky první komentované prohlídky prostějovského zámku si v sobotu odpoledne nenechaly ujít desítky návštěvníků. O výklad se postaraly studentky Střední odborné školy podnikání a obchodu v Prostějově. Při procházce historickými pokoji bylo připraveno i jedno velké překvapení.

Přituhne. Meteorologové upozorňují na silný mráz, přes den bude až -11 stupňů

Na silný mráz upozorňují meteorologové. Teploty v Olomouckém kraji by v příštích dnech měly přes den klesnout až k -11, v noci pak -17 stupňům Celsia. Upozornění na webu Českého hydrometeorologického ústavu platí od nedělní půlnoci až do odvolání a to pro celé území České republiky.

Ledecká je olympijskou legendou. Získala druhé zlato, po lyžích i na snowboardu

/FOTOGALERIE/ Ester Ledecká, 22letá česká reprezentantka, získala na zimních hrách v Pchjongčchangu své druhé zlato. Po šokujícím prvním místu ze super-G pro ni byla zlatá i druhá jihokorejská sobota. V paralelním obřím slalomu snowboardistek s přehledem porazila všechny své soupeřky a zařadila se mezi české olympijské legendy Věru Čáslavskou nebo Emila Zátopka.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT