VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vzpomínky i po letech vhánějí slzy do očí

STŘEŇ - Tento víkend je to přesně deset let, co rozvodněná řeka Morava sebrala domovy mnoha lidem.

7.7.2007
SDÍLEJ:

Obec Chomoutov na fotografii pořízené přesně před deseti lety.Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Za deset let proteklo korytem Moravy mnoho vody, ale vzpomínky na ničivé záplavy v myslích obyvatel nejvíce postižených obcí ani po tak dlouhé době nevybledly. Tento víkend je to přesně deset let, co kalná voda z rozvodněné řeky Moravy vtrhla do jejich domovů a vyhnala je i na dlouhé měsíce do provizorních útočišť.

Několik stavení z nepálených cihel se zřítilo, další později poslalo k zemi rozhodnutí statika. Zejména těm nejstarším pamětníkům ještě i po deseti letech při vyprávění o tehdejší katastrofě po chvíli zvlhnou oči a hlas se jim zlomí. Říkají, že horší byla jen válka.

Ráno: najednou po pás ve vodě

Miroslava Vobořila vzbudil to ráno po šesté hodině švagr. „Šel ven. V tom kohosi uslyšel, že se přes pole od Litovle valí voda. Nešla elektřina. Žádné varování. Najednou byla voda všude. Měli jsme jí po pás,“ popisoval ráno, kdy do Střeně přišla záplavová vlna z rozvodněné řeky Moravy. „Věci jsme z přízemí vystěhovali do prvního patra. Podepřeli jsme jednu příčku, aby tlakem vody nepovolila. Museli jsme dům opustit a jít do tělocvičny do Pňovic,“ popisoval pětapadesátiletý muž tehdejší zkázu. V evakuačním centru strávili měsíc.

Stejně tak dnes třiasedmdesátiletá Marie Ošťádalová na tehdejší ráno nezapomene: „Od osmi hodin voda stoupala. V poledne dosahovala její hladina v domě 45 centimetrů, a to jsme výš než sousedé. Vystěhovali jsme, co se dalo, do horního patra,“ popisovala začátek nejkrušnějších červencových dní.

„Tři dny jsme pak strávili u syna v Žerotíně. Ten nejstarší zůstal v domě. Když jsme se vrátili, bylo to strašné,“ vyprávěla a hlas se jí zlomil. „V noci, chvíli po půl noci, najednou se ozvala strašná rána. Vedlejší dům se zřítil. Byla to hrůza,“ popisovala chvíle, které se jí hluboko vepsaly do mysli.

Voda vzala lidem 31 domů

Kolem domu Miroslava Vobořila postupně zmizelo dvanáct stavení. Voda je poškodila natolik, že statik rozhodl o demolici. „Stejně tak doporučil zbourat i náš dům. Rozhodli jsme se však, že ho zachráníme. To se nakonec podařilo. Postavili jsme novou příčku a dům podezdili,“ uvedl. Stejně tak šly k zemi i domy v sousedství Ošťádalových.

„Taky jsme měli strach. Vzadu ve zdi se udělala velká trhlina. Statik říkal, ať to rychle opravíme, jinak že bude s domem zle. Dva synové jsou zedníci a dali se ihned do práce. Dům stojí,“ popisovala důchodkyně. Vzpomíná, jak si lidé tehdy pomáhali. „Sešlo se deset, někdy i patnáct chlapů a já jen vařila. Ta hrůza lidi semkla. Všichni jsme si pomáhali. Přijeli vojáci, rozdávali jsme základní jídlo. Našli se ale i tací, kteří rabovali. To ovšem nebyli lidé ale hyeny,“ zavzpomínala.

Stopy vody stále zůstávají

Kdo se dnes projde Stření, stopy po katastrofálních povodních na první pohled nenajde. Haldy vodou naplaveného harampádí, zničený nábytek a stavební suť skončila dávno někde na skládce. V místech po zdemolovaných staveních září nové rodinné domky, do nových fasád oblékli místní i domy, které ničivé síle živlu odolaly. Někde ale zůstala v řadách domů prázdná místa.

„Tady stály dva domy. Ti si postavili jinde. Tam to prázdné místo, to je taky od povodně,“ ukazuje důchodkyně Ošťádalová. Lidé, kteří se po povodni v roce 1997 pustili do budování nového domova, sice dostali nemalou podporu od státu, ale taky se museli na mnoho let zadlužit. „Více než desítka rodin, které přišly o všechno, nové domy stále splácí,“ poznamenal starosta Vladimír Kamínek.

Tehdejší těžkou situaci připomínají ve Střeni tři přízemní domy s několika byty, které obec nechala s pomocí dotací postavit pro vodou nejvíce postižené vesničany. I dnes mají své obyvatele. „Z těch původních tady dodnes žijí dva starší manželé. Už neměli sílu znova stavět,“ uvedl starosta Kamínek. Jinak slouží mladým obyvatelům jako startovací bydlení. „My jim takto pomůžeme a oni nám neodejdou bydlet jinam. Potřebujeme, abychom udrželi školu a školku,“ poznamenal.

Obec chrání hráze, lidé se cítí bezpečněji

Obyvatelé Střeně, kterou obklopují lužní lesy, se od ničivých záplav mohou cítit bezpečněji. „Udělali obrovský kus práce. Hlavně na hrázích. Ráda bych poděkovala starostovi, protože nás nenechal na holičkách. Pro lidi udělal moc. A někdy to neměl vůbec lehké,“ ocenila starostu důchodkyně Ošťádalová. Hráze chránící obec před velkou vodou se rozšířily a zesílily.

„Jsou i vyšší. Nechtěli snížit komunikaci na Lhotu, která tehdy zadržela vodu, tak jsme hráze navýšili.,“ uvedl starosta. Zmodernizoval se varovný systém a ozvučena je celá obec. „Věřím, že o případné povodni bychom se dozvěděli včas a mohli se připravit,“ reagovala Ošťádalová.

Obec přesto podle Kamínka usiluje v územním plánu o další posílení protipovodňového systému, který by měl chránit práce obce v sousedství lužních lesů Litovelského Pomoraví.

„V tomto plánu by měl být posílen důraz na tato malá sídla – nejen Střeň, ale i Hynkov a Lhotu,“ podotkl starosta.

I dnes vzpomínky vzbuzují emoce

Přes lepší ochranu a informovanost před případnou velkou vodou, jsou především nejstarší pamětníci deset let starých událostí, i dnes vyplašení, jakmile prší delší dobu a hladina v Moravě se začne výrazněji zvedat. „Stačí, když v televizi dávají záběry z nějakých povodní a není mi dobře. Kdo zažil tu hrůzu, už nedokáže zapomenout. Horší byla jen válka,“ povzdechla Ošťádalová. To potvrzuje i starosta. „Vzpomínky jsou i po deseti letech stále živé. I proto, když jsme zvažovali, zda uspořádat nějakou vzpomínkovou akci, jsme nakonec rozhodli, že jitřit emoce a otevírat staré rány raději nebudeme,“ dodal.

7.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Cestovní ruch a hotelnictví - Cestovní ruch a hotelnictví Recepční v hotelu 16 000 Kč

Recepční v hotelích a dalších ubytovacích zařízeních RECEPČNÍ A POKOJSKÁ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup možný ihned. Požadavky: znalost minimálně 1 cizího jazyka, PD pružná v rozmezí 6:00 - 18:00 hod. s možnost i na zkrácený úvazek 4 - 6 hodin. Osobní kontakt po telefonické domluvě v době od 9:00 do 20:00 hod. pan Jelínek tel.: 736 625 151. Životopisy možné zasílat i e-mailem: info@uparohace.cz.. Pracoviště: Michal jelínek - penzion, Wolkerova, č.p. 1694, 796 01 Prostějov 1. Informace: Michal Jelínek, +420 736 625 151.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 100 Kč

Pomocní dělníci ve výrobě MANIPULAČNÍ DĚLNÍCI VE STROJÍRENSKÉ VÝROBĚ - PROSTĚJOV. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč, mzda max. 120 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: MANIPULAČNÍ DĚLNÍCI VE STROJÍRENSKÉ VÝROBĚ | PROSTĚJOV, Přijmeme strojírenské/manipulační pracovníky na 12-ti hodinové směny v Prostějově., Náplní práce je obsluha strojů - manipulace polotovarů během výroby., Vzdělání ideálně SŠ/SOU, příp. ZŠ a praxe ve výrobě., Před nástupem zajišťujeme prohlídky pracoviště, stejně tak lékařskou prohlídku a pracovní oděv., MZDA 100 Kč/hod + !!! NOVĚ PŘÍPLATKY - MOŽNO AŽ 120 Kč/hod !!! + stravenky a dlouhodobé zaměstnání s jistotou pravidelné mzdy. Možný přestup do kmene firmy., V případě dotazů nebo zájmu o nabízenou pracovní pozici nás kontaktujte: GASL CZ s.r.o., Nerudova 31, Prostějov, T: 773 447 447, E: prace@gasl.cz.. Pracoviště: Gasl cz s.r.o. - pobočka prostějov, Nerudova, č.p. 599, 796 01 Prostějov 1. Informace: Kontakt, +420 773 447 447.

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 20 000 Kč

Mechanici a opraváři osobních automobilů TECHNICI MĚŘENÍ EMISÍ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup ihned. Strukturovaný životopis zašlete na e-mail KrcovaL@mechanikapv.cz. Osobní kontakt po tel. domluvě v době 8:00-15:00 hod. tel.: 582 345 611., Požadavky: SŠ vzdělání s maturitou + 2 roky praxe v oboru autoopravárenství nebo vyučení v oboru se 6 letou praxí.. Pracoviště: Automechanika, a.s., Letecká, č.p. 3753, 796 01 Prostějov 1. Informace: Lucie Krčová, .

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 80 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní Ostraha - prac. Prostějov. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 80.8 kč, mzda max. 90 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: ÚP Prostějov, Lutinovova č.p. 42/1, Prostějov., Informace o pracovním místě: , - pravidelné obchůzky jednotlivých pracovišť, chodeb, veřejných prostranství - dle rozpisu objednatele , - na požádání pracovníků jednotlivých oddělení sjednat nápravu v kancelářích v případě agresivních klientů , - sjednání pořádku ve společných prostorách budovy , - v případě nutnosti povolat výjezdovou skupinu dodavatele nebo podle závažnosti situace Policii České republiky nebo příslušnou městskou policii , - plnění ohlašovacích povinností , Pracovní místo vyhrazené zaměstnavatelem pro osoby se zdravotním postižením dle par. 80 zák. č. 435/2004 Sb. (OZP). , Požadujeme: spolehlivost. Certifikát Strážný" kód profesní kvalifikace 68-008-E výhodou. , První kontakt POUZE telefonicky 723 612 506, email: prace@forcorp.cz. Pracoviště: Forcorp group spol. s r.o. - prac. prostějov, lutínova, Lutinovova, č.p. 42, 796 01 Prostějov 1. Informace: Renáta Marková, +420 723 612 506.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Pošta v centru na tři dny zavře. Kvůli rekonstrukci

Videosouhrn 20. června 2018

Sloni na špacíru, jak se chová jídlo a hvězdný Ringo Starr: zhlédněte videa dne

Krásná žena z Orientu, Ruska či Uruguaye? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny A

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či náměstích. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaší favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Domamyslická stěna nabídne běžcům novinky, sprchy i šatny

Po roce se opět hlásí Domamyslická stěna o slovo. Populární přespolní běžecký závod pro všechny věkové kategorie a hlavně hobby běžce, se tentokrát uskuteční 30. června se základnou na fotbalovém hřišti v Mostkovicích.

Přepadl Kvitovou fotbalista z Konicka?

Žádná troska závislá na drogách, ale frajer, co umí dávat góly.

Prostějovsko je na suchu, vodojemy nestíhají

Brzký příchod léta, minimum srážek a vysoké teploty. To jsou příčiny, které dlouhodobě zapříčiňují pokles hladiny spodní vody. Napříč celým regionem registrují majitelé studní markantní úbytek hladiny vody.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT