"Děti naší družiny pravidelně navštěvují seniory v nedalekém domově důchodců. Po novém roce, kvůli kovidu, jsme však museli naše návštěvy omezit. Ovšem na naše milé babičky a dědečky jsme nezapomněli ani v tomto čase, a proto jsme jim vyhlásili soutěž s názvem Život se zvířecími kamarády," popisuje Šimon Šmíd a pokračuje: "A zanedlouho, brzy po vyhlášení, se děly neuvěřitelné věci. Přišlo nám spousty prací, fotografií, příběhů i výrobků nejen z keramické hlíny, ale i ručně vyrobené hračky zvířátek. Byla to nádhera a kluci i holky měli obrovskou radost. Všechny úžasné práce plné nápadů a fantazie se vešly do krásného sborníku."

Stříbrný adventní víkend 2020 na plumlovském zámku
Rozzářený zámek v Plumlově láká vánoční návštěvníky Podívejte se

Nechyběly slzy štěstí a dort

"Do soutěže se zapojilo 46 seniorů z Prostějova a okolí. Všichni soutěžící jako poděkování, od nás dostali vlastnoručně vyrobený dárek a překrásný diplom. Při předávání cen, se někteří rozplakali dojetím," líčí svůj příběh Šimon a dodává: "Velkým překvapením pro nás bylo, když jsme za uspořádání soutěže dostali dort, který pro nás naše milé babičky upekly. Všichni, kdo se na organizování soutěže podíleli, nebo pomáhali s výrobou dárků, si pochutnali. A babičky a dědové? Už se těší na další soutěžní téma."

Pomohli i své škole. Za vítězství v jedné ze sedmi vyhlášených kategorií, konkrétně Kolektivní pomoc, získala vítězná skupina vedle věcných cen i šek v hodnotě deset tisíc korun na nákup školních pomůcek.

Do Prahy až příští rok

Vzhledem k aktuální situaci se letos poprvé v historii projektu nemohlo uskutečnit tradiční slavnostní vyhlášení vítězů na Staroměstské radnici. Ti ale o slavnostní okamžiky nepřijdou, a pokud to situace příští rok dovolí, budou přizváni ke slavnostnímu vyhlášení na radnici společně s vítězi následujícího ročníku.

„Moc mě mrzí, že nemůžeme osobně potkat a slavnostně vyhlásit vítěze letošního ročníku. Jejich příběhy jsem ale četl a jako vždy mě dojaly. Obzvlášť v této době to i nás dospělé dokáže velmi povzbudit a zároveň inspirovat,“ říká dlouholetý čestný předseda Dětského činu roku Aleš Háma, který každý rok vyhlášení vítězů moderuje.

Vyberte nejkrásnější vánoční strom 2020 v Olomouckém kraji
Stále hlasujte, nic není rozhodnuto! Vyberte NEJKRÁSNĚJŠÍ vánoční strom v kraji

Projekt má budoucnost

„Letošní příběhy zaslané dětmi mě opět velmi potěšily a potvrdily smysl našeho projektu. Ukazují, že pomáhat se dá vždy, nehledě na okolnosti. S velkou radostí a dojetím čteme o tom, jak si děti uvědomují potřebu pomáhat i v tomto nelehkém období. Udělat něco pro ostatní nebo okolí jim není vůbec cizí,“ říká Alžběta Suchanová, členka správní rady Nadačního fondu Dětský čin roku.