TIŠTÍNTištín je městysem na jihu Prostějovska.Tištín je městysem na jihu Prostějovska.Zdroj: Deník/Zdeněk Vysloužil
První písemná zmínka o obci: 1327
Počet obyvatel: 470
Tištín měl na přelomu 19. a 20. století 2 mlýny, rolnický lihovar, několik hospod a nové železniční spojení se světem. Dominantou obce je barokní kostel sv. Petra a Pavla. Podle těžko ověřitelných zmínek měl na místě zdejšího kostela stát dřevěný kostelík již na začátku v 11. století. V 17. století farář Matěj Božek inicioval stavbu zděného kostela se hřbitovem. Ve znaku městyse najdete v červeném štítě šikmo položenou stříbrnou otku se zlatou rukojetí, přes ni je vzhůru postavená stříbrná radlice, ostřím doleva. Vzhled znaku vycházel z původní pečetě Tištína a symbolizuje zemědělský charakter obce. (Zdroj: tistin.cz)

PTENÍ - MALEBNÁ VESNICE 

Tištín je městysem na jihu Prostějovska.
Grunty, lihovar, moderní sokolovna i barokní kostel. Tištín má co nabídnout

ROZHOVOR SE STAROSTKOU

Starostkou Tištína je místní rodačka Alena Wagnerová
Jsme malí, ale i velcí, říká starostka Tištína. Jak to myslí?

JAK SE DAŘÍ AGRODRUŽSTVI?

Pavel Tihelka je předsedou představenstva Agrodružstva Tištín
Mléko dodáváme do olomoucké Olmy, říká Pavel Tihelka

NA SKOK V TIŠTÍNĚ

Zdroj: Deník/Zdeněk Vysloužil

Významné osobnosti obce
Antonín Telička (1866 – 1925), řídící učitel na místní základní škole, amatérský archeolog, který v katastru Tištína prováděl archeologický průzkum a při svých vykopávkách zde nalezl malohradištní pohřebiště unětické kultury.
Matěj Josef Božek (1660-1738), v letech 1702 - 1738 farář tištínský, který se zasloužil o výstavbu zdejšího kostela.
Jaroslav Hlobil (1880 – 1947), čestný papežský komoří, arcibiskupský rada, děkan a farář uherskobrodský.
Jana Szmigielská, Horáková (*1983), bikrosová závodnice, účastnice Olympijských her v Pekingu v roce 2008. V roce 2005 převzala titul Sportovec Olomouckého kraje.

Relax u vody
Zajímavý osud má Tištínský rybník, který se nachází západně za městysem. "Z důvodu výstavby dálnice D1 na katastrálním území Tištína, jsme jako náhradu za vyjmuté pozemky získali prostřednictvím Ministerstva zemědělství ČR, ZA a Pozemkového úřadu Prostějov finanční prostředky na vybudování nového objektu, který jistě posílil rozmanitost krajiny," sdělila starostka Wagnerová. Rybník byl zkolaudován v listopadu 2005. S výsadbou biokoridoru a biocenter pro pohyb živočichů se stal v krátké době cílem nedělních procházek občanů. "Je tam opravdu hezky. Rybník kypí životem rybářského sportu a chodí k němu spousta lidí," uzavírá Wagnerová.

Řemeslníci pečují o obec
Spousty práce si v Tištíně dokáží zařídit z vlastních zdrojů. "Máme tu spoustu šikovných řemeslníků. Jsou tu stolaři, tesaři a truhláři, zkrátka lidé, co umí se dřevem. Při drobných obecních zakázkách se vždy v první řadě díváme po místních řemeslnících a většinou se nespleteme. Dále jsou tu dva autoservisy, které využívají i lidé z širokého okolí," říká Alena Wagnerová. 

Tip na výlet - Objevte krásy Tištína, centrum obce a přilehlé okolíTištínský kostel, fara a v pozadí knihovna.Tištínský kostel, fara a v pozadí knihovna.Zdroj: archiv obce
Tištín můžete navštívit nejen po cyklostezce, vybudované po bývalé železniční trati Nezamyslice – Morkovice. Katastrem vás povede kouzelnou krajinou v délce 4 kilometry. Na toulkách Tištínem můžete obdivovat nejen skvostný barokní kostel sv. Petra a Pavla z 18. století a bývalou kapli u kostela nazývanou Obecní besídka. V obci na náměstí najdete také pomník s bustou Františka Palackého, o jehož vybudování se v roce 1897 zasloužil místní Spolek čtenářský a dále také Pomník padlých, který připomíná padlé vojáky I. světové války. Pokud se vydáte severně od úřadu městyse, narazíte na unikátní Expozici historických zemědělských stojů a nářadí, která se nachází v objektu bývalého lihovaru v Tištíně. Najdete zde vskutku unikátní sbírku nejrůznějších zemědělských strojů a nářadí, s nimiž pracovali obyvatelé Hané na přelomu 19. a 20. století.

Deník na návštěvěZdroj: Deník