STRAŽISKOStražiskoStražiskoZdroj: Deník/Zdeněk Vysloužil
První písemná zmínka o obci: 1326
Počet obyvatel: 436
Stražisko leží asi 17 kilometrů od Prostějova a protéká jím říčka Romže. Dominantou obce je pak bezesporu kostel svatých Andělů Strážných z roku 1728 s křížovou cestou. Obec sestává ze tří místních částí: Stražiska, Růžova a Malen a je vyhledávanou rekreační lokalitou zejména díky chatové oblasti a také koupališti, které v roce 2011 prošlo kompletní rekonstrukcí. Pro další sportovní vyžití můžete využít také místní tenisové kurty, nebo se projet na kole po okolních dobře značených cyklostezkách. Milovníci rybolovu a houbaření si zde také přijdou na své.

STRAŽISKO - MALEBNÁ VESNICE 

Stražisko
Rekreační oblast s vilkami a chatami. A k tomu velký bazén. I to je Stražisko

ROZHOVOR SE STAROSTKOU

Starostkou Stražiska je Markéta Dvořáková.
Nakročeno máme dobře, zbývá realizace, říká o plánech v obci starostka Stražiska

NA KOUPALIŠTI TO ŽIJE

Koupaliště Stražisko je oázou klidu a pohody pro letní rekreaci. 18.6. 2021
Koupák ve Stražisku? Voda už není studená a lidé chtějí maso, říká tamní šéfka

NA SKOK VE STRAŽISKU

Zdroj: Deník/Karel Rozehnal

Koupaliště láká široké okolí
Největším a nepřehlédnutelným areálem ve Stražisku je místní koupaliště. V horkých letních dnech se sem sjíždějí lidé z blízkého i vzdáleného okolí. "Loni jsme měli denní rekord okolo patnácti stovek návštěvníků. Jezdí k nám z Olomouce, Prostějova a i z větších vzdáleností," říká starostka Markéta Dvořáková a pokračuje: "Pokud to půjde a obec bude mít finanční možnosti a chuť koupaliště provozovat, budeme koupaliště stále zvelebovat. Nejedná se o žádný výdělečný podnik, ale koupaliště zkrátka ke Stražisku patří."

Významné osobnosti obce
Ladislav Pešek (1906 - 1986), herec a dlouholetý člen činohry Národního divadla, ve Stražisku trávil svůj volný čas ve vile Pampeliška.
Jan Hrbatý (1942 - 2019), československý hokejový útočník, rodák ze Stražiska, reprezentoval Československo na třech mistrovství světa a na jedněch olympijských hrách.
Otto Wichterle (1913 - 1998), vědec a vynálezce, ve Stražisku měl své letní sídlo, v roce 1998 zde zemřel.Alois Vrtal (1849 – 1916), advokát a politik staročeské strany, na počátku 20. století byl poslanec Říšské rady.

Tip na výlet - Objevte krásy StražiskaKostel svatých Andělů Strážných ve StražiskuKostel svatých Andělů Strážných ve StražiskuZdroj: farnost Stražisko
v okolí obce
Navštivte ve Stražisku místní nádherný kostel svatých Andělů Strážných, který byl vystavěn na vršku nacházející se v samém srdci obce. Kostel byl postaven v roce 1728 na místě původního hradu Grünberg. Jedná se o významnou barokní památku, která je spolu s křížovou cestou chráněna jako Kulturní památka České republiky. Křížovou cestu vybudovanou v roce 1854 tvoří čtrnáct zděných výklenkových kapliček, které lemují cestu z centra obce na vršek zvaný Kalvárie. Cestou zpět si můžete prohlédnout také kapli sv. Gotharda, která stojí uprostřed místní části Růžov

Deník na návštěvěZdroj: Deník