SRBCEObec SrbceObec SrbceZdroj: Deník/Zdeněk Vysloužil
První písemná zmínka o obci: 1141
Počet obyvatel: 87
Srbce jsou jednou z nejmenších obcí prostějovského regionu, nachází se na rozhraní Chřibů a Hané, asi 25 kilometrů jihovýchodně od Prostějova. Od roku 1999 jsou společně s 15 okolními obcemi členem mikroregionu Němčicko. Obec má ve svém znaku kohoutí hlavu s krkem, která je převzata z erbu nižšího šlechtického rodu Brázdů. Zelené pole štítu vyjadřuje vztah k zemědělské činnosti a vazbu k přírodě

SRBCE MÍSTO PRO ŽIVOT

ROZHOVOR SE STAROSTKOU

LIDÉ OD VEDLE

FOTBALOVÝ TURNAJ - UDÁLOST ROKU

NA SKOK V SRBCÍCH

Zdroj: Deník/Zdeněk Vysloužil

NA ROZHLEDNU

Rozhledna Štátula - pohodové místo na jihu

Kde: Vitčice, Srbce, Prostějovsko

Proč navštívit: Dřevěná rozhledna, kterou nechala postavit obec Vitčice na pozemku odkoupeném od soukromého vlastníka na katastrálním území obce Srbce. Jedná se o osm metrů vysokou dvoupatrovou dřevěnou stavbu, nabízející výhled na Litenčickou pahorkatinu, Drahanskou vrchovinu a Hanou. Vstup je volný, na vlastní nebezpečí.

Významné osobnosti obce
Antonín Přecechtěl (1855 – 1972), uznávaný lékař, akademik, válečný chirurg, zakladatel moderní české otorinolaryngologie.
Antonín Přibyl (1848 – 1910), vlastenecký kněz, působil na Valašsku, připravil a vedl vystoupení „valašská svatba“ se skupinou padesáti Valachů na Umělecké a národopisné výstavě ve Vsetíně roku 1892, která proslavila celé Valašsko.

Kříže zaujmou na první pohledObec SrbceObec SrbceZdroj: Deník/Zdeněk Vysloužil
Nepřehlédnutelnými dominantami obce jsou sakrální stavby. "Máme opravený křížek na návsi, současně se nám podařilo opravit další sochu kříže. Tu jsme našli zapadlou na zahradě a v lokalitě Za humny jsme postavili boží muku a sochu tam umístili," říká starostka Přecechtělová a pokračuje: "První opravenou sochou byla Panna Marie s Ježíškem, která se nachází na hranici katastrů s Dřínovem. Využíváme ji jako výletní místo." Na opravu ještě čeká kříž v zatáčce s tělem Krista. "Původně stál v polích, aktuálně je umístěn u silnice na křižovatce a počítáme s jeho restaurací," uzavírá Jana Přecechtělová. 

Srbce slaví sportem
Akce, která svým významem přesahuje hranice nejbližšího okolí, je v Srbcích letní turnaj v malé kopané. "Jedná se o celospolečenskou událost. Nejedná se pouze o fotbal. Snažíme se vždycky zajistit zajímavou náplň pro děti i jejich rodiče," říká Jana Přecechtělová a pokračuje: "Do organizace a přípravy se zapojuje velké množství lidí. Kromě rodinných příslušníků členů zastupitelstva se nově zapojila i Eva Foukalová, která chová koně a v den turnaje uspořádala vyjížďky pro děti." Druhou srpnovou sobotu se na jih Prostějovska sjíždějí sportovci i návštěvníci z širšího regionu. 

Tip na výlet - Na hřiště i rozhlednuVíceúčelové hřiště v Srbcích.Víceúčelové hřiště v Srbcích.Zdroj: DENÍK/ Zdeněk Vysloužil
centrum obce, rozhledna asi kilometr od obce
Pokud rádi sportujete, určitě navštivte místní víceúčelové hřiště, které bylo slavnostně otevřeno a posvěceno farářem Tomášem Stroganem v roce 2011. V tomto roce také zahájil svou tradici turnaj v malé kopané. Jedná se o fotbalová utkání konaná mezi Srbcemi a okolními obcemi. Milovníci historických soch si v Srbcích také přijdou na své. Obdivovat můžou třeba sochu Panny Marie s Ježíškem, která je usazena na vyšším odstupňovaném čtvercovém podstavci. Výletníkům pak jistě udělá radost nedaleká osm metrů vysoká dřevěná rozhledna stojící na okraji významné Přírodní rezervace Vitčický les. Z její vyhlídkové plošiny se vám naskytnou výhledy na Chřibské pohoří, Vyškovsko i Drahanskou vysočinu.

Deník na návštěvěZdroj: Deník