RAKŮVKARakůvka - duben 2021Rakůvka - duben 2021Zdroj: Deník/Zdeněk Vysloužil
První písemná zmínka o obci: 1353
Počet obyvatel: 102
Obec Rakůvka nese ve svém znaku červeno-bílého raka, který má místo klepet žluté radlice. Modrá barva ve znaku pak symbolizuje říčku Pilavku protékající katastrem obce. Autorem návrhu je zlínský heraldik Miroslav J. V. Pavlů. Nezanedbatelnou součástí života obce je činnost dvou spolků, Sboru dobrovolných hasičů a myslivců. SDH byl založen v roce 1951. Od roku 1970, kdy se stal velitelem Sboru Miroslav Žítek, vešel Sbor ve známost pro svou intenzivní práci s dětmi a mládeží.

RAKŮVKA - DOBRÉ MÍSTO PRO ŽIVOT

Rakůvka - duben 2021
Rakůvka? Je jediná v republice, má ovocný sad a žijí tam dobří lidé

ROZHOVOR SE STAROSTOU

Starostou Rakůvky Josef Mikulka
V Rakůvce je skoro každý hasič, říká starosta Mikulka

PODNIKÁ A DAŘÍ SE MU

Pavel Mikulka provozuje vlastní firmu s obalovými materiály.
Do sáčků z Rakůvky balíme kávovníky v Africe, říká Pavel Mikulka

JAK TO VIDÍ HASIČI?

Sbor dobrovolných hasičů v Rakůvce stojí za většinou akcí v obci.
Hasiči v Rakůvce se věnují i dětem

NA SKOK V RAKŮVCE

Zdroj: Deník/Zdeněk Vysloužil

Významné osobnosti obce
Josef Dvořák (+ 1918), legionář, padl na italské frontě během I. sv. války na Piavě, pohřben na vojenském hřbitově v Citadelle u Padovy.
Vincenc Konečný (+ 1918), legionář, padl na italské frontě, na Piavě. Josef Sedláček (1891 – 1915), voják, padl na ruské frontě.
Josef Popelka (1888 – 1915), voják, padl na ruské frontě.
František Žouželka, voják, padl na ruské frontě.
Miroslav Žítek (1946 - 2016), velitel SDH Rakůvka, v rámci Sboru se intenzivně věnoval práci s dětmi a mládeží.

Vzniká vlastní kronika
Rakůvka bude mít poprvé v historii vlastní knihu. "Pan magistr ze Státního okresního archivu Roman Paulo nám se svými kolegy zpracoval historii naší obce. Aktuálně už je v tiskárně, odsouhlasil jsem návrh obálky. Doufám, že navzdory nepříznivé době bude kniha do pololetí hotová," informuje starosta Josef Mikulka a dodává: "Kniha má sto padesát osm stran a spoustu fotografií. Mapuje období od roku 1353 až do současnosti a je moc hezky zpracovaná." 

Na spoluobčany se nezapomíná
Uprostřed Hané je v kapličce hlína z Itálie. "Byla to šťastná náhoda, že u jedné rodiny byli na návštěvě známí z Itálie. Zalíbila se jim pamětní deska a když zjistili, že Josef Dvořák a Vincenc Konečný padli na italské frontě, začali se zajímat o jejich osud. Já jsem o tom ale nevěděl," říká Josef Mikulka a pokračuje: "Po jejich návratu domů mi za nějaký čas přišel z Říma přímo z ministerstva obrany dopis. Stálo v něm, že Josef Dvořák je pochován na vojenském hřbitově v Cittadelle u Padovy a Vincenc Konečný, že je nezvěstný." Starostovi se při cestě do Itálie podařilo hrob nalézt. "Nechali jsme udělat tříramennou stuhu s trikolórou a dali jsme ji na hrob našeho spoluobčana. Zavezl jsem tam i prsť hlíny z Rakůvky a na oplátku jsem k nám přivezl hlínu z hrobu pana Dvořáka," uzavírá Mikulka.

Tip na výlet - Ke kapli Nanebevzetí P. MarieKaple Nanebevzetí Panny Marie v RakůvceKaple Nanebevzetí Panny Marie v RakůvceZdroj: Zdeněk Kejnar
v centru obce Rakůvka
V Rakůvce navštivte krásnou kapli Nanebevzetí Panny Marie, která se nachází v samém srdci obce. Současnou podobu získala v roce 1956 přestavbou starší sakrální stavby z roku 1883. V kapli najdete metr vysokou sochu Panny Marie, které je kaple zasvěcena. U kaple pak můžete obdivovat kříž z roku 1883. Vedle vstupních dveří je také umístěna pamětní deska na počest padlých a nezvěstných z I. sv. války. Pod deskou je pak uložena prsť z hrobu Josefa Dvořáka – legionáře, který padl v roce 1918 na italské Piavě. V okolí Rakůvky můžete objevit ještě další tři kamenné kříže. V roce 2011 obec nechala obnovit i dřevěný kříž v poli za Zadním lesem u cesty k Ochozské kyselce.

Deník na návštěvěZdroj: Deník