PIVÍN close Pivín je rázovitou obcí na Prostějovsku info Zdroj: Deník/Zdeněk Vysloužil zoom_in Pivín je rázovitou obcí na Prostějovsku
První písemná zmínka o obci: 1321
Počet obyvatel: 724
V letošním roce Pivín slaví 700 let. Další významné výročí, 150 let slaví také místní železnice. Poprvé zde totiž projel vlak 1. května 1871 a to díky vybudování odbočky moravsko-slezské severní dráhy. O šest let později zde vlak začal také zastavovat. K tomuto výročí děti z mateřské a základní školy namalovaly obrázky, které jsou aktuálně vystaveny v prostorech chodeb Obecního domu. Zajímavou historii v sobě ukrývá i kostel sv. Jiří, který je zároveň mariánským poutním místem. První písemná zmínka o něm pochází z roku 1519. Existují domněnky, že plány k novému zděnému kostelu vyhotovil významný stavitel Jan Blažej Santini – Aichel. Zatím se však nepodařilo najít důkaz, který by tyto domněnky potvrzoval či vyvracel. Kostel byl dostavěn v roce 1716. Významným objektem obce je také krásná historická budova základní školy, která má více než sto let. Její štít nese fresku s J. A. Komenského. 

PIVÍN - POHODOVÁ VESNICE 

ROZHOVOR SE STAROSTOU

VĚTŘÁK, TEN MÁ ZVUK

PARÁDNÍ GALERIE Z PIVÍNA

Fotogalerie: Snímky z Pivína

Pojízdná střelnice v regionu
Jedním z pivínských unikátů, který nemá v širokém dalekém okolí obdoby, je i pojízdná střelnice. "Je to jeden z dalších nápadů poslední doby. Vymysleli to chlapi letitých zkušeností, kteří svou partu nazvali spolek Rakváči. Sehnali jsme starou vysloužilou dřevěnou střelnici, opravili ji, natřeli a udělali z ní občerstvení," popisuje zajímavost starosta Kamil Štětař a pokračuje: "Střelnice funguje jako výčep a občerstvovací stanice při různých akcích. Poprvé vyjela do terénu v loňském roce při akci Na kole Němčickem." 

Významné osobnosti obce
Ignát Vrba (1835 - 1890), římskokatolický duchovní, zemský poslanec.
František Spisar (1893 - 1943), řídící učitel, který se zasloužil o rozvoj obce. V letech 1927 - 1931 byl starostou obce. Za jeho „úřadování“ byl mimo jiného do obce zaveden elektrický proud a vydlážděna hlavní cesta (byla funkční do roku 2014).
Alois Ježek (1890 - 1956), jeden z prvních letců v historii tohoto odvětví v naší republice (mnoho let byl továrním šéfpilotem továrny Letov Praha). V roce 1927 vytvořil světový rekord na trati 500 km se zátěží tisíc kilogramů s letadlem Š-16.
František Černý ml. (1936 - 2017), původním povoláním zahradník-ovocnář, pracoval jako radiotelegrafista a letecký meteorolog. Natočil 15 filmů o ptácích a řadu dokumentů jiných žánrů. Napsal stovky básní, mnohé z nich v hanáckém nářečí. Některé byly zhudebněny pro dechová tělesa jako valčíky a polky. Mnoho času věnoval publikaci: Pivín – historie vesnice do roku 2000.
Josef Borocký ml. (1937 - 2003), kapelník, varhaník a hudební skladatel. Složil několik set skladeb různých žánrů. Jeho láska k hanáckému nářečí se projevila v jeho hudební tvorbě a hlavně ve zpracování obsáhlého slovníku s původním hanáckým názvoslovím.
Václav Švéda (1921 - 1955), protikomunistický odbojář, člen skupiny bratří Mašínů.

Tip na výlet - Naučná stezka Pivín – Skalka
začátek od rozcestníku, 250 metrů od obecního úřadu
Vydejte se spolu s rodinou či přáteli na nenáročný výlet, projděte naučnou stezkou Pivín – Skalka. Můžete volit ze dvou turistických tras, kratší má 3 kilometry a druhá o půl kilometru delší vede horní cestou nad fotbalovým hřištěm v Pivíně. Trasu začněte od rozcestníku, který najdete na křižovatce pod pivínským nádražím (nebo z druhé strany asi 250 metrů východně od obecního úřadu). Stezka byla slavnostně otevřena v srpnu 2019. Na osmi informačních panelech naleznete zajímavosti o historii obcí, okolní přírodě a lázních .

close Deník na návštěvě info Zdroj: Deník zoom_in