PTENÍ close Ptení info Zdroj: Deník/Zdeněk Vysloužil zoom_in Ptení
První písemná zmínka o obci: 1131
Počet obyvatel: 1099
Nejstarší podoba názvu obce je známá z roku 1131, kdy se o obci hovoří jako o Napteni. V průběhu let se však její název měnil. Obec získala svůj název díky zdejšímu hojnému výskytu ptactva. „Ptení“ pochází ze staroslovanské podoby podstatného slova pták. Obec se skládá celkem ze tři místních částí: Ptení, Holubic a Ptenského Dvorku. Součástí katastru je také malé osada Pohodlí vzdálená asi 4 kilometry od Ptení. V obecním znaku najdete zlatou hlavu jednorožce v červeném a černo-stříbrném poli děleného štítu. V dolní části znaku je pak vyobrazena půlka vozového kola mezi třemi hvězdami. (Zdroj: www.pteni.cz)

PTENÍ - MALEBNÁ VESNICE SE ZÁMKEM 

ROZHOVOR SE STAROSTOU

JAK SE DAŘÍ PILE?

ŽIVOT VE ŠKOLE

NA SKOK VE PTENÍ

Deník na návštěvě - Ptení | Video: Deník/Zdeněk Vysloužil

Významné osobnosti obce
Karel Výmola (1864 - 1935), významný lékař, profesor Karlovy univerzity, zakladatel prvního českého ústavu pro hluchoněmé v Praze-Radlicích.
Josef Švéda (1881 - 1929), chemik, univerzitní profesor anorganické chemie na Karlově univerzitě, jeden ze zakladatelů mikroanalytických metod.
Gracián Černušák (1882 - 1961), pedagog, hudební vědec a kritik, korepetitor, sbormistr.
Antonín Hejbal (1814 - 1886), katolický kněz, spisovatel.

Děti vozí školní autobus
Chloubou obce je místní škola. "Samotná škola má sedmačtyřicet zaměstnanců. Prvňáci a druháci jsou po dvou třídách, za což jsme nesmírně rádi," říká starosta a pokračuje: "Do školy svážíme děti vlastním autobusem z několika okolních obcí. Jedná se o pravidelnou linkovou dopravu, zařazenou do jízdních řádů KIDSOK. Starý autobus nám již dosluhoval a tak jsme jako provozovatel – Obec Ptení, koupili nový autobus, který vzhledem k situaci začal jezdit až teď." 

Hasiči trénují i po nocích
Nejpočetnější spolkem v obci jsou dobrovolní hasiči. "Loni slavili 140. let výročí od založení a paradoxně měli v tu dobu přesně 140 členů. Musím říci, že se jich hodně vážím. Máme tu zásahovou jednotku JPOIII. Zastupitelstvo obce pořídilo jednotce nové zásahové vozidlo Scanii a když jsou výjezdy, bývají tam mezi prvními," říká Jiří Porteš a dodává: "Mohu říci, že jsou v přípravě hodně poctiví. Jednou se mi stalo, že mi volali v noci občané, že někdo v noci v noci běhá po schodech ke zvonům v kostele. Vše se pak vysvětlilo - hasiči cvičili po tmě jen při baterkách v dýchacích přístrojích…" 

Tip na výlet - Po žluté a zelené okolo Ptení
trasa začíná u rozcestníku v Ptenském Dvorku
Máte rádi pěší turistiku? Pak vyrazte poznávat okolí Ptení. Trasu začněte z místní části, Ptenského Dvorku, od rozcestníku. Pokračujte po žluté směrem k 3,5 kilometru vzdálenému rozcestí U Tří dubů – směrem na osadu Pohodlí. Po cestě je možné se občerstvit v samoobslužném baru (v závislosti na platných vládních opatřeních), kde si natočíte pivo či limonádu, platí se do kasičky. U rozcestí Na Pohodlí se vydáte zpět do 4 kilometry vzdáleného Ptení po zelené podél říčky Ptenky. Cestou budete míjet Bukáčkovu studánku. Trasu zakončíte u kostela sv. Martina a můžete si prohlédnout i místní zámek.

close Deník na návštěvě info Zdroj: Deník zoom_in