„Oslavou Dne Země chceme veřejnost motivovat k šetrnějšímu vztahu k naší Zemi. Nabízíme nejen možnost získat nové informace, ale i příležitost se pobavit," řekla Petra Orálková z prostějovského Ekocentra Iris, které oslavy už devatenáctým rokem pořádá.

Tradiční osvětová akce spojená s Ekojarmarkem nabídne spoustu soutěží a tvořivých aktivit pro malé i velké, nebudou chybět ani ochutnávky biopotravin, ukázky tradičních řemesel či řada kulturních vystoupení.

„Část kulturního programu bude probíhat na nádvoří prostějovského zámku. Lidé budou moct zhlédnout představení Písně pohnutlivé i veselé v podání prostějovského loutkového divadla Starost. Tradiční součástí akce je Ekojarmark, který formou stánkového prodeje nabídne a představí výrobky z přírodních materiálů nebo ekologicky šetrné prostředky," nastínila Petra Orálková.

Kůzle, sovy i obojživelníci

Děti i dospělí se budou mít možnost seznámit s některými domácími i volně žijícími zvířaty.

„Z kozí farmy Rozinka zavítá na akci kůzle, Stanice pro handicapované živočichy přiveze dravce a sovy a herpetolog Ivan Zwach představí naše plazy a obojživelníky," uvedla Petra Orálková s tím, že pro děti budou kolem fontány před zámkem připravené přírodovědné aktivity. „Letos jsme se zaměřili na mezinárodní rok půdy a na praktickou ochranu ptáků," přiblížila.

Na návštěvníky čeká i ochutnávka pokrmů z biopotravin, fair trade výrobků i zdravé výživy.

„Lidé si budou moct zakoupit včelí produkty, kované šperky, keramiku, dřevěné výrobky do domácnosti či sušené květiny," vyjmenovala Petra Orálková s tím, že nebudou chybět ani grilované dobroty nebo pravé české buchty. O dobrou zábavu se během dopoledne postará hudební skupina Jižní ryba, lidé si budou moct zatančit zumbu s Veronikou nebo se vlnit do rytmů břišních tanců.

Den Země startuje v osm hodin a potrvá do jedné hodiny odpoledne. „Kvůli rekonstrukci náměstí před radnicí se akce přesune na Pernštýnské náměstí před zámkem. Bude omezený dopravní provoz před zámkem, na Skálově náměstí a na Fügnerově ulici," dodávají ochránci přírody z Ekocentra Iris. 

Den Země se poprvé slavil roku 1970 v USA, kdy senátor Gaylord Nelson pověřil studenta Harvardovy univerzity Denise Hayesa, aby zorganizoval sérii environmentálních protestních setkání a výukových programů, které měly podpořit odpovědný přístup k zacházení s životním prostředním po celých Spojených státech. První Den Země slavil úspěch a v následujících letech se tato iniciativa postupně rozšířila i do zahraničí. O dvacet let později byl Denis Hayes opět požádán, aby zorganizoval tuto kampaň, tentokrát však na globální úrovni. Do akce se tehdy zapojilo asi dvě stě milionů lidí ze 141 zemí. Dnes slaví Den Země víc jak miliarda lidí ve 175 státech světa a je to největší svátek, který slaví lidé společně na celé planetě bez ohledu na původ, víru či národnost.