"Hlavními průvodci byli znalec místní historie Ivan Čech a také páni architekti ze spolku Prostor Prostějov – Vojtěch Jeřábek a Jiří Zakopal," pochvalovala si jedna z účastnic Jana Jílková.
Hodinu a půl dlouhá procházka nabídla pět zastavení. Mimo jiné například Bauerovu vilu a továrnu na Hanačce, objekt Terezie Kurzové na Olomoucké ulici nebo dům Bergerových na Havlíčkově ulici, ve kterém dnes sídlí Městská policie.
Detektivní práce s dávnou historií
"Zvolené téma bylo výzvou. Chtěli jsme prohlídku připravit tak, aby všechny budovy odpovídaly kombinaci konfekční továrna a obydlí majitele, které v Prostějově máme. Jsem moc rád, že jsme toto téma vybrali, protože to byla i detektivní práce spojena s poměrně důležitými výsledky ve věci autorství některých objektů," prozradil jeden z průvodců Ivan Čech.
Movití továrníci si zvali architekty z Vídně
"Jak jsme nakonec prokázali, prostějovští investoři mohli volit i významné architekty z Vídně, kteří už v té době požívali značného renomé," sdělil zajímavá fakta Čech s tím, že měli i odvahu pozvat začínajícího architekta z Brna.
"Ten postavil objekt, který vešel i do odborné literatury, a později se proslavil stavbami pro firmu ASO, nebo také výstavním pavilonem G na brněnských veletrzích," dodal znalec historie.
Letošní procházka přilákala rekordní počet účastníků
"Jsme rádi, že za sedm uspořádaných ročníků architektonických vycházek a přednášek v rámci mezinárodního Dne architektury, organizovaného spolkem Kruh, si naše akce našly v Prostějově stálou fanouškovskou základnu, která se stále každým rokem rozrůstá. Letos nás tak i přes ne zrovna lákavé počasí moc potěšila rekordní účast," vyjádřil spokojenost Vojtěch Jeřábek z pořádajícího spolku Prostor Prostějov."
"Opakovaně si také potvrzujeme, že o objevování pozapomenutých střípků prostějovských staveb a jejich historie je mezi lidmi zájem,“ uzavřel.