„Samotná akce, která vzniká ve spolupráci s Muzeem kočárů, Vlastivědným muzeem v Olomouci a obcí Čechy pod Kosířem, bude probíhat po celou neděli. Vojáci se budou šikovat a manévrovat s děly už od rána. Také bude v provozu tábor vojenského ležení, kde mohou zájemci nahlédnout do dobového života tehdejších příslušníků císařského vojska," uvedl ředitel Muzea Kočárů a pořadatel akce Václav Obr.

Letošní ročník chystá pro návštěvníky velkolepou show, která se vztahuje mimo jiné i ke dvěma set desátému výročí Bitvy u Slavkova.

„Chceme návštěvníkům přiblížit kus historie a připomenout si tak události, které se odehrály na Moravském poli. Dopomůžou nám k tomu i výjimečné kulisy zámeckého parku, které při samotné rekonstrukci bitvy vytváří dojem, že se diváci přesunuli v čase i místě," popsal chystanou akci Václav Obr.

Zvláštností bude tentokrát i účast dobového civilního obyvatelstva, které v době napoleonských válek muselo svádět boje s vyhladovělými vojáky, plenícími vesnice.

„Bohužel do válek byli vtaženi i civilní obyvatelé, kteří museli bránit svá domácí zvířata a vůbec celý majetek. Hladoví vojáci kradli vše, co se dalo sníst a vše, co mohli přihodit do ohně, aby se ohřáli," řekl o tehdejších reáliích organizátor akce Václav Obr.

Kromě válečné bitvy proběhne v areálu zámku i uctění památky hraběcí rodiny Tarouců, kteří zde žili.

Na návštěvníky čeká bohaté vojenské občerstvení a neopakovatelná atmosféra z přelomu sedmnáctého a osmnáctého století.

„Srdečně zveme všechny diváky i nadšence historie, kteří zavítají k nám do Kosíře na akci Děla a jezdci na Moravském poli, která je oproti Bitvě u Slavkova v mnohem komornějším duchu," nalákal na nedělní program ředitel Muzea kočárů a organizátor akce Václav Obr.