„Když jsem šla v úterý po náměstí, už z dálky jsem viděla dva mladíky v oblecích, jak poskakují kolem lidí a něco jim nabízí. Za chvíli vběhl jeden do cesty i mě, ten den už potřetí. Zatím jsem se mu vždycky nějak vyhnula, ale tentokrát se mi roztaženýma rukama snažil zabránit v chůzi.

Řekla jsem mu, že od něj nic nechci. Rozhodl se ale, že půjde se mnou, zeptal se dokonce, zda mě může chytit za ruku a jestli mám stálého přítele,“ popisuje dvaadvacetiletá Kateřina Langrová, kterou muž i přes její nesouhlas doprovázel od Prioru až do Netušilovy ulice.

„Když jsem šla kolem o pár hodin později, snažila jsem se dealerům vyhnout. Bohužel mě dotyčný uviděl a volal na kolegu, to je ta gaunerka, která mi už třikrát utekla, teď už se jí to nepovede. Bylo to velmi nepříjemné,“ dodala žena.

Podobnou zkušenost má i pětadvacetiletá Monika. „Dealer O2 byl velice vlezlý a nepříjemný. Zastavil mě a svým tělem mi zabraňoval v další chůzi. Navíc chtěl po mě osobní údaje, jako telefonní číslo a adresu, kterou bych mu stejně nedala. Několikrát jsem mu musela razantně opakovat, aby mi dal pokoj,“ uvedla další žena.

Podle tiskového mluvčího společnosti O2 Martina Žabky toto nevhodné chování dealerů rozhodně nepatří do firemní strategie.

„Naše společnost si najala firmu, která nám služby externích pracovníků, takzvaných dealerů, zajišťuje. Celou situaci samozřejmě prověříme a učiníme patřičné kroky,“ řekl mluvčí s tím, že možné je i rozvázání smlouvy s firmou, která brigádníky zajišťuje. „Takové chování není rozhodně v souladu s etickým kodexem společnosti. Pokud se něco podobného stane, lidé své stížnosti mohou volat na bezplatnou linku naší společnosti,“ dodal Žabka.

Podle prostějovské policejní mluvčí Alena Nedělníkové se dealeři, kteří obtěžují kolemjdoucí, nedopouštějí žádného přestupku ani trestného činu. „Lidé musí říct rázně ne,“ sdělila mluvčí.