Odběry plné krve probíhají každé pondělí a čtvrtek mezi šestou a osmou hodinou ranní za přísných opatření.

„Optimální je se předem telefonicky objednat v evidenci dárců, kdy máme lepší přehled o kapacitě odběrů na daný den a zároveň si zdravotník ověří, že není potenciální dárce dočasně vyloučen z dárcovství tím, že byl poslední měsíc kdekoliv v zahraničí, nebo tím, že bydlí ve společné domácnosti s osobou, která pobývala v oblasti výskytu COVID 19, nebo s ní pracují v jedné místnosti, anebo tím, že byl sám posledních čtrnáct dní v oblasti karantény,“ vyjmenovává doktorka Milena Lukešová, vedoucí lékařka hematologicko-transfuzního oddělení Nemocnice Prostějov a dodává, že za stejných podmínek odebírají i dárce plazmy po předchozím objednání.

Přísná opatření

U vstupu do areálu nemocnice čeká každého dárce měření teploty. Při pohybu na veřejnosti je nutné mít vždy zakrytá ústa a nos, a to i po celou dobu na oddělení.

„Příchozí dárci si musí ihned po příchodu vydezinfikovat ruce, znovu je jim změřena teplota a my se staráme o udržování odstupu mezi nimi minimálně dva metry. Regulujeme vstup dárců na jednotlivá stanoviště, aby se nehromadili, a při odběru také dárce informujeme o tom, aby kontaktovali naše oddělení, pokud se u nich do čtrnácti dní po odběru krve objeví příznaky respiračního onemocnění,“ doplňuje Jana Kubíková, úseková sestra hematologicko-transfúzního oddělení s tím, že primárně potřebují dárce s mínusovým Rh faktorem.

Zásobu odběrů plné krve krevních skupin Rh pozitivních má Hematologicko – transfúzní oddělení zatím dostatečnou. Situace se však mění a brzy bude potřeba ji také doplnit. I v době epidemie koronaviru totiž lékaři pořád ošetřují akutní zákroky, jako jsou úrazy, prasknutí aneurysmatu, při kterých se na operačním sále během pár hodin spotřebují i desítky jednotek krve. V Česku je potřeba krev každé tři vteřiny a nikdo nikdy neví, kdy ji bude sám potřebovat. Každý člověk totiž za život obdrží průměrně pět transfúzí.