„Jména třech výherců zveřejníme ještě týž den odpoledne na našem webu," nalákal k darování krve vedoucí lékař prostějovské transfuzní stanice Jiří Šlézar, který také upozorňuje na to, že nemocnice citelně postrádá mladé dárce krve.

„Doba šla kupředu a došlo tak k celkovému posunutí hodnot mladých lidí. Řada z nich cestuje, často v takzvaných endemicky rizikových oblastech," uvedl vedoucí lékař Jiří Šlézar s tím, že mnoho mladých lidí trpí na různé alergie, mají tetování či piercing, což je na určitou dobu vylučuje z možného darování.

Darovat krev bude možné ráno od 6 do 8 hodin.

„Jsme zvědaví, kolik dárců dorazí, doufáme, že přijdou především nové tváře," nechala se slyšet mluvčí nemocnice Hana Szotkowská.

Dárcem může být zdravý člověk ve věku mezi 18 až 65 lety. Pro první odběr se pak doporučuje člověk do 60 let a potřebná tělesná váha je nad 50 kilogramů.

„Všechna potřebná vyšetření provedeme zdarma bezprostředně před odběrem. Den před odběrem by dárce neměl pít alkohol, jíst tučná jídla, nadměrně se fyzicky zatěžovat například sportem. Na druhou stranu by ale dárce neměl chodit nalačno," popsal vedoucí lékař, který dále upozornil, že je dobré ráno před odběrem vypít dostatek tekutin.