Obliba netradičních vánočních dárků roste. Stále více žádané jsou takzvané dárky zážitkové. Materiální věc totiž člověk snadno ztratí nebo rozbije. Prožitek mu však v paměti zůstává navždy.

Rok od roku populárnější jsou například tandemové seskoky padákem. Ty jsou častým dárkem také ke kulatému výročí narození. „O tandemové seskoky je zájem po celý rok, ale před Vánocemi zvlášť. Už teď se prodávají seskoky nad mořem v Chorvatsku nebo v Tatrách na Slovensku,“ potvrdil Jaroslav Koribský z prostějovského klubu Adrenalin sport Prostějov.

Novinkou v České republice v kategorii adrenalinových zážitků, o kterou je abnormální zájem, je let pod vrtulníkem na laně. U nás jej jako jediná nabízí agentura Aladinova lampa v Olomouci. Klienty má ale ze všech koutů země.

„Přes rok je zájem zákazníků o zážitkové dárky spíš příležitostný. Největší poptávku po nich zaznamenáváme právě před vánočními svátky. Adrenalinové dárky využívají více muži, kráse a zdraví zase holdují především ženy. Oblíbená je v poslední době zejména masáž lávovými kameny,“ poznamenal provozovatel Aladinovy lampy Pavel Musil s tím, že o vyhlídkový let balonem, který poskytuje zážitky romantické a zároveň vzrušující, mají obě pohlaví zájem ve stejné míře.

Výjimkou nejsou ani dárky korigující nedokonalost lidského těla či připomínající vztah člověka k přírodě. Atrakce v podobě vyhánění krav na pastvu nebo dokonce dojení však není vždy možné nabídnout.

„Dojení probíhá strojově a je k němu potřebné odborné zaškolení a dodržení hygienických norem,“ poznamenal předseda Zemědělského družstva v Němčicích nad Hanou Vladimír Kyselák s poznámkou, že možností pro odvážlivce by mohli být soukromí chovatelé. O poznání lépe jsou na tom milovníci koňského potu. Objednat si vyjížďku spojenou s péčí o koně – od házení hnoje a čištění zvířete až po sedlání a uždění, mohou v podstatě v kterékoliv jezdecké škole i na Prostějovsku.