„Zbourat Kasko, vždyť to je škoda. Myslím, že je to zbytečné. Navíc nějaká moderna by úplně rozhodila historický ráz centra," myslí si důchodce František Melka z Prostějova.

Studentce Šárce Fuldové se návrh vybudovat v místě kaska obchodní galerii, líbí.

„V centru nic není, chtělo by to něčím oživit. Když se chci pobavit, zajdu do kina, restaurace, kavárny nebo někam do obchoďáku. Kdyby to bylo pohromadě v centru města, měla bych důvod sem zajít," řekla Šárka Fuldová.

Přijdou na debatu zastupitelé?

Veřejná debata v Kasku se bude konat už podruhé, na tu první se dostavilo kolem stovky lidí, zastupitelé města však nepřišli. Jan Navrátil, šéf strany zelených v Prostějově a zároveň člen výkonného výboru sdružení pořádající akci, si o účasti politiků na debatě příliš iluze nedělá.

„Slovně jsme pozvali všechny zastupitele, mnohé jsem kontaktoval na jednání města. Myslím si ale, že jich moc nepřijde, pokud vůbec nějací," uvedl Jan Navrátil.

Co na to vedení města?

„Něco o debatě na zastupitelstvu zaznělo, takže se o tom ví. Žádné oficiální pozvání ale nepřišlo, je tak čistě na zastupitelích, zda se akce zúčastní či nikoliv," vyjádřila se mluvčí prostějovského magistrátu Jana Gáborová.

Opoziční zastupitel Aleš Matyášek je jedním ze zastupitelů, kteří vážně uvažují o účasti.

„Nejspíše se dostavím," sdělil.

„Především budu mluvit o dění kolem EIA, která měla posoudit vliv obchodní galerie na životní prostředí. Krajský úřad nedávno zamítl návrh na to, aby se udělala kompletní zpráva. Během debaty budu také reagovat na dotazy," řekl Aleš Matyášek.

Promrhané peníze?

Na dotaz, jestli sdružení na debatu o KaS centru pozvalo zástupce firmy Manthellan, která je investorem projektu galerie Jan Navrátil odpověděl.

„Občané se společností nemají moc o čem mluvit, důležitá budou především jednání mezi městem a firmou."

Důležité podle něj je, aby debata kolem kulturního centra v Prostějově neusnula.

„Kolem zamýšlené stavby galerie panikou nejasnosti a podivné jednání. Například 100 000 Kč, které město dalo na studii o modernizaci KaS centra, jsou podle mě vyhozené peníze. Ten, kdo to objednal, to udělal proto, aby mohli občanům předložit argumenty proč budovu nezachovat. Částky uvedené ve studii považuji za přemrštěné – 11 milionů na ozvučení a vzduchotechniku nebo 200 tisíc na ofoukání fasády. Podle mého názoru se jedná o náhodné a značně nadsazené ceny," upozornil Jan Navrátil.

Podobného názoru je Aleš Matyášek. Ten už v minulosti uvedl, že sto tisíc korun na studii o modernizaci považuje za zbytečně vynaložené peníze. Není spokojený ani s podobou projektu na výstavbu obchodní galerie. „Projekt je výrazně odchýlený od toho, se kterým firma Manthellan zvítězila ve výběrovém řízení. Odlišný je jak tvar, tak i využití," poznamenal.

Autor: MICHAL SOBECKÝ