Krajská instituce, kterou muzeum je, zde v minulosti nechávala provozovat kavárnu manžely Valentovy.

V roce 2014 bylo ale vše jinak. Na tiskové konferenci tehdejší ředitel muzea oznámil, že si bude muzeum kavárnu provozovat samo. A manželé Valentovy o ni přijdou.

Zdůvodnil to nízkým nájemným a taky porušením smlouvy tím, že provozovatelka neoznámila plánované akce v kavárně.

Muzejní kavárna však byla následně rok a půl zavřená. Až letos zde začal opět fungovat provoz.

Nyní je ovšem znovu vše jinak: kavárna bude mít opět jiného provozovatele. A muzeum jím nebude.

"Rada Olomouckého kraje odsouhlasila návrh na uzavření nájemní smlouvy na pronájem kavárny v budově Špalíčku v ulici Úprkova v Prostějově za nájemné ve výši provozních nákladů a za dalších podmínek," uvedla mluvčí hejtmanství Eva Knajblová.

Původní projekt, obhajovaný coby výhodný pro muzeum tak je minulostí.

Redakce Deníku proto poprosila o reakci taktéž nynější ředitelku muzea, Soňu Provazníkovou. Ta změnu jen potvrdila.

"Od 1. listopadu není provozovatelem muzeum, ale byla uzavřena smlouva o pronájmu. Toto řešila ještě moje předchůdkyně, nemohu tak sdělit nic bližšího," reagovala na otázky k příčinám změny.

Deník rovněž oslovil Daniela Zádrapu, který převedení kavárny před čtyřmi lety inicioval. Odpovědí na dotazy se nedočkal.

Zatímco muzeum tehdy udávalo jako důvod k ukončení spolupráce s Valentovými třeba finanční důvody, někteří lidé, včetně Ivety Valentové, byli jiného názoru. Poukazovali třeba na to, že se mohlo jednat o reakci muzea na koncert kritizující komunistickou stranu. Ta přitom v té době uzavřela koalici na radnici s ČSSD, jejímž členem byl i Zádrapa.

Nyní už se Iveta Valentová dívá na veletoče kolem muzejní kavárny s odstupem. Provozuje jinou, na nádvoří plumlovského zámku.

"Mě už to popravdě ani nezajímá. Samozřejmě o tom vím, a ze zvědavosti jsem se s manželem bavila o tom, že bychom se přihlásili a zkusili, zda uspějeme. Pak jsem ale sama sobě řekla, že mi to za to nestojí," uvedla Iveta Valentová.