Podle něj mají v pondělí do práce normálně nastoupit všichni zaměstnanci.

„Samozřejmě, že se bojíme o práci, zatím ale jedeme, jakoby se nic nedělo. Věříme, že prohibice brzy skončí," řekla jeden ze zaměstnanců.

Asi devadesát procent exportu Granette & Starorežná jde na Slovensko.

„Tam je největším prodejním artiklem Stará myslivecká, nebo likéry Missis. Jinak vyvážíme třeba i do Mexika nebo Austrálie a to především absint," doplnil Maxa.

Hrozí ztráta odbytišť

Podle něj ale nejde jen o ztráty způsobené tím, že není možné vyvážet zboží.

„Ztráta dobrého jména je věc, kterou budeme napravovat možná několik let. Volají nám desítky zákazníků doslova z celého světa a velice těžce jim vysvětlujeme, že to není problém oficiálních výrobců, ale černého trhu," prohlásil Maxa. Problémem není jen to, že firma nedodá objednané zboží a ztratí tak důvěryhodnost, ale uvolněný trh okamžitě zaplní někdo jiný a český exportér tak přijde o odbytiště.

Kroky ministra zdravotnictví jsou sice rázné a veřejností snadno rozpoznatelné, ale podle ekonomických odborníků poškozují firmy jak na domácím tak zahraničním trhu. Problémy by mohly už příští týden odstranit nové kolky a průkazy původu alkoholu.

„Doufáme, že přijdou ve středu. Jsme připraveni okamžitě začít vyrábět, dodávat, záleží jen na úřednících," uvedl Maxa. (pam)