Jenže hned dvakrát během posledního měsíce snaha státního podniku Česká pošta na zastupitelstvech neprošla. Naposledy se tak stalo ve Hvozdě.

"Odmítli jsme provozovat poštu Partner z finančních i personálních důvodů. Za ty peníze, tedy třináct a půl tisíce korun, to ani udělat nejde. Museli bychom zabezpečit pobočku, také peníze na tří čtvrtinový úvazek i internetové připojení," poznamenal k tomu starosta obce Josef Šmíd.

Poukázal přitom, že jednáním ještě není konec.

"Slíbili nám, že pošta v obci zůstane, nabídneme ji nyní k provozování možným zájemcům. Nemyslím si ale, že někoho seženeme, zatím do toho nikdo nechtěl jít," dodal starosta.

Zastupitelstvo Hvozdu se tak připojilo k tomu v Protivanově či ve Ptení, kde obec odmítla poštu Partner provozovat. Důvody byly i finanční.

V obchodech i v režii obce

Mluvčí České pošty Matyáš Vitík ale připouští, že nabídka ze strany státního podniku se může změnit.

"Projekt Pošta Partner není strnulý, již v minulosti po jednání se zástupci samospráv došlo k úpravě podmínek. Tedy snížil se počet sankcí, byly navýšeny finanční prostředky pro provozovatele pošt Partner," zaslal za poštu vyjádření.

Jinde naopak na podmínky pošty přistoupili. Příkladem můžou být Kladky a Malé Hradisko, kde fungují pošty v obchodě.

Naopak tu vranovicko-kelčickou provozuje sama obec.

"Největší výhodou oproti dřívějšku je, že jsme si mohli určit pracovní dobu. Dvakrát týdně tedy máme otevřeno do šesti. Z obecního rozpočtu nedoplácíme nic," uvedla starostka obce Irena Blažková.

Připomněla, že lidé si nemuseli ani zvykat na nové místo: pošta se totiž nepřemístila.

Lepší než nic

Také někteří lidé, kteří nyní využívají služeb pošt Partner mají dobré zkušenosti.

"Poštu využívám a jsem za ni rád. je to lepší než nic. Jsem celkem spokojený," uvedl Stanislav Musil z Lešan, které jsou právě mezi šesti obcemi Prostějovska, kde už pošta Partner funguje.

Státní podnik ale nevylučuje, že jich bude více. Už v minulosti informoval podnik o tom, že většinu poboček budou provozovat soukromníci nebo obce, nikoliv stát.

"Přesný limit počtu obyvatel pro pokus o zřízení pošty Partner v tomto případě neexistuje, každý převod pobočky na poštu Partner je individuální vzhledem k okolnostem v dané lokalitě. Obecně se dá říci, že Česká pošta postupuje v rámci převodů poboček na smluvní partnery od menších obcí po ty větší," vysvětlil Matyáš Vitík.