"V srpnu jsme se domluvili s primátorkou Prostějova, že pokud bude bezpečný provoz školy a jejího okolí, tak se můžeme domluvit. Že když splníme podmínky, předložíme náš konečný návrh radě," poznamenal nyní Tomáš Jelínek, který za nadaci Kolel Damesek Eliezer o rehabilitaci hřbitova usiluje.

Podařilo se mu už dříve získat souhlas záchranářů i hasičů. Nyní přidal další. "Nejnověji se přidala také policie," uvedl.

Plán předpokládá, že by před reálným gymnáziem vznikl prostor obehnaný živým plotem, ve výsledku pietní místo. Představitelé města i části veřejnosti v čele s Alenou Raškovou však proti této úpravě protestují.

"Stále ani nemáme v ruce konečnou podobu toho, jak by vše v místě mělo vypadat. Žádný projekt, nic. Existuje jen studie s jedním vchodem do školy, a to z Lidické ulice. Usilovali jsme o to, aby park před školou byl nadále průchozí," uvedla primátorka.

"Vedení města zatím na dosud předložené plány názor i přes souhlasná vyjádření nezměnilo. Původní dohoda totiž byla s panem Jelínkem jiná," vysvětlila svůj postoj primátorka.

Jakým směrem se nyní budou jednání s Federací židovských obcí i nadací ubírat odhadovat nechtěla. Potvrdila však, že mediace ještě není minulostí.

"My i židovské organizace jsme doktoru Špidlovi předali naše představy. Pak si vzal čas na prostudování. Další schůzka ale zatím naplánovaná není," uvedla primátorka ke sporu, který se sice táhne už několik let, naplno se ale rozhořel loni.