„Míra nezaměstnanosti stoupla v prosinci o 0,7 procenta. Ze čtyř na 4,07 procenta. Evidovali jsme celkem 2789 uchazečů o zaměstnání, z toho 682 nových,“ vypočítal mluvčí prostějovského ÚP Adolf Tomandl.

Pokles počtu volných pracovních míst je podle něj v posledních týdnech markantní. „Prostějovští podnikatelé a některé firmy v regionu omezují už třetí měsíc vytváření nových pracovních míst. Například v červnu, červenci a srpnu jich bylo kolem osmi set a v září okolo sedmi stovek. To je téměř třikrát více než nyní,“ poznamenal Tomandl s tím, že určitý vliv může mít na tuto situaci světová ekonomická krize.

Krize má nejspíš na svědomí také hromadné propouštění, které na březen nahlásila španělská firma, jež vyrábí elektronické součástky, CZ Eika se sídlem v Prostějově. „K 31. březnu ukončí tato společnost pracovní poměr s pětašedesáti svými zaměstnanci,“ potvrdil mluvčí. Personalistka firmy Petra Šimánková potvrdila, že situace je pro firmu špatná. Jak to bude dál, se uvidí koncem ledna.

Najít dobrou práci není v poslední době pro Prostějovany jednoduché. „Chodím se pravidelně dívat na vývěsku volných míst na úřadu práce. Ještě nedávno byla úplně celá polepená různými nabídkami. Dnes je z poloviny prázdná,“ řekl dvaačtyřicetiletý Martin z Prostějova, který už téměř půl roku hledá zaměstnání.

První dny letošního roku proběhly na prostějovském ÚP relativně v poklidu. „Žádné velké fronty žadatelů o práci jsme u nás na rozdíl od jiných měst neměli. Čísla za první dny jsou srovnatelná se stejným obdobím loňského roku. Letos jsme zaregistrovali 354 nových uchazečů, loni pouze o jedenáct méně,“ konstatoval Tomandl.