Czech Pointů, tedy míst, kde lidé získají výpis z katastru nemovitostí, obchodního, živnostenského a trestního rejstříku, je ve městech i vesnicích na Prostějovsku poměrně dost. Bude jich ale ještě víc.

Některé obce teď s provozem Czech Pointů čekají jen na to, až se ukážou v seznamu vyhlášky ministerstva vnitra, která stanoví obecní úřady poskytující výpisy. Vyhláška začne platit přibližně za deset týdnů.

„Zřídit Czech Point chtějí zastupitelé tří obcí Mikroregionu Plumlovsko,“ uvedl například jeho šéf a starosta Krumsína Jaroslav Střelák s tím, že zatím musejí čekat. „Vyhláška, která určí seznam obecních úřadů, kde bude Czech Point, nabude účinnosti 1. července,“ vysvětlil Střelák a podotkl, že výpisy pak budou k mání v Krumsíně, Mostkovicích a ve Vícově.

Provoz Czech Pointu na obecních úřadech není nijak náročný. Na výpisy stačí školený zaměstnanec a počítač připojený k internetu.

Momentálně se lidé k výše uvedeným výpisům dostanou třeba v Bohuslavicích, Laškově, Klenovicích na Hané či Otaslavicích. „Czech Pointy jsou tu na matričních úřadech,“ upřesnil Jaroslav Střelák.

„Czech Point je u nás od letošního roku. Lidé si však pro výpisy začali ve větší míře chodit až v březnu, kdy jsme ze zkušebního provozu přešli na ostrý,“ zmínila pracovnice bohuslavického úřadu Marcela Václavková.

Do všech obcí v regionu však Czech Point nejspíš nepronikne. „Myslím si, že obce z okolí Nezamyslic by si měly rozmyslet, zda tuto službu zřídí. Žádosti lidí o výpisy na našem Czech Pointu totiž nejsou nijak četné a lidé z okolí by mohli tedy jezdit k nám,“ zamyslel se nezamyslický starosta Jiří Doubrava.

„U nás Czech Point zřizovat nebudeme. Jsme malá obec a naši obyvatelé by o výpisy neměli pravděpodobně zájem. Czech Point je navíc v blízké Konici,“ řekl starosta Jesence Jan Kvapil.