Oficiální otevření trasy odstartovalo také seriál cyklistických vyjížděk Kolmo za poznáním Olomouckého kraje, takže v sobotu na novou trať vyrazila více než stovka cyklistů.

„Trasa z Hrubčic do Bedihoště a Čehovic měří 3,64 kilometru. Stavební část přišla na 13 milionů 829 tisíc korun a 150 tisíc stály inženýrské činnosti včetně projektové dokumentace,“ představil v číslech zmíněnou část cyklostezky, která navázala na síť již existujících úseků, starosta Bedihoště Oldřich Dokoupil.
Letos plánuje svazek obcí sdružující Bedihošť, Čehovice, Čelčice, Hrubčice, Kralice na Hané, Klenovice na Hané a Skalku třetí etapu stavby cyklostezek.

„Chceme stezku protáhnout až do Klenovic na Hané,“ prozradil Dokoupil s tím, že přes tři a půl kilometru dlouhá trasa z Čehovic do Klenovic bude stát 19 milionů.

O bezpečné trase pro cyklisty, která spojí obec s Prostějovem, uvažují už několik let i v nedalekých Kralicích na Hané. Mají zpracovaný projekt a na financování se dohodli s prostějovskou radnicí. Jejich plány však delší dobu vázly na neústupnosti některých majitelů pozemků.
„S majitelem pozemku u rondelu, kde má být nájezd na stezku, jsme se již domluvili. Část pozemku jsme vykoupili a na naše náklady postavíme nový plot.. Stále však zůstávají dva pozemky v katastru Kralic, které je potřeba vykoupit,“ informoval starosta Prostějova Jan Tesař.
Rozrůstající se síť cyklostezek vítají nejen obyvatelé obcí, kteří se bezpečně mohou dostat do zaměstnání nebo do školy, ale také cyklisté z města. Těm několikakilometrové vyjížďky vynahrazují nedostatek pohybu během pracovního týdne.

„Kolo mi slouží hlavně k přesunu do práce a zpět. Tohle je ale něco jiného. Člověk má možnost dívat se kolem sebe, přemýšlet nebo si naopak úplně pročistit hlavu. A ještě si protáhne svaly,“ těšila se z víkendové vyjížďky po čerstvé trase dvaatřicetiletá Martina z Prostějova.