„Firmu jsme vybrali na konci prosince. Sešlo se nám hned devět nabídek, tak jsme museli vše pečlivě projít. Po zvážení všech kritérii jsme se rozhodli akceptovat nabídku společnosti SPH Stavby s. r. o. z Bystřice nad Pernštejnem,“ sdělila plumlovská starosta Gabriela Jančíková.

Realizace projektu, který nese oficiální název „Cyklostezka Plumlov-Mostkovice, atraktivní přehrada“, byla vysoutěžena za více než 23 milionů.

„Konkrétně za nabídkovou cenu 23 403 030 korun bez DPH. Rádi bychom ji prakticky celou zaplatili s využitím dotací. Máme již schválenou dotaci zhruba ve výši 16 milionů korun a možnosti zisku dalších dotací a příspěvků, které by nám pomohli stavu dofinancovat, máme nadějně rozjednané,“ popsala starostka Jančíková.

close Mapka cyklostezky podél plumlovské přehrady info Zdroj: DENÍK zoom_in

Odpočívadla, stojany i most

Součástí projektu i je řada mobiliářových prvků v podobě odpočívadel, laviček, stojanů na kola, informačních tabulí a dalšího zařízení.

„Za to jsem opravdu ráda, protože to konečný výsledek hodně zatraktivní,“ doplnila starostka.

Projekt stavby obsahuje i jednu významnou zvláštnost. V lokalitě „Bahňák“ u Plumlova bude totiž stezka v jednom místě vyvedena nad vodu a vznikne tam tak masivní mostní konstrukce.

„Cože? Most nad vodou? Tak na ten úsek se moc těším, ale vlastně celou cyklostezku vyhlížím s nadějí, že si ji moc užiju,“ nechala se už dříve slyšet cyklistka Věra Šimíčková z Prostějova.

Záměrem pro budování cyklostezky je nejen dosažení komfortnějšího cestování na kole u přehrady, ale především odlehčení provozu mezi Plumlovem a Mostkovicemi, kde je to pro cyklisty dost nebezpečné. Plánovaná cyklostezka by z těchto míst totiž měla odklonit značnou část cyklistické dopravy. Stezka má vést podél severního břehu od letního kina přes pláž U Lázničků až ke kopci zvanému Kašparák. Vyústí tedy za bývalou nudapláží na cestu vedoucí od Zlechova směrem k Podhradskému rybníku. Široká má být podle údajů v původním projektu v průměru tři metry, dlouhá 1934 metrů a úseky lemované zábradlím budou mít délku 572 metrů.