Výstavbu blokuje jeden z místních vlastníků pozemků

„Je to velice složitá situace. O cyklostezce uvažujeme více než tři roky. Nechali jsme si zpracovat projekt a s prostějovskou radnicí se dohodli na společném financování cyklostezky. Zástupci města s tím souhlasili. Vypadalo to, že bychom mohli stavět v letošním roce. Bohužel se tak nestane,“ řekl starosta obce Pavel Kolář.

„Stavbu totiž brzdí jeden z našich obyvatel, který nechce podepsat smlouvu o smlouvě budoucí, bez níž se zkrátka nehneme z místa. Potřebujeme ji k tomu, abychom mohli od Státního fondu dopravní infrastruktury dostat dotaci,“ vysvětlil Kolář.

S vedením cyklostezky přes jejich pozemek souhlasili majitelé kralických parcel až z Tábora, Velkých Karlovic a dokonce i z Německa. „Nejdřív jsme měli od místních podporu, ale teď musíme zápasit s problémy. Neděláme to přitom pro sebe, ale kvůli bezpečnosti našich občanů. Silnice z Kralic na Hané do Prostějova je tak úzká, že se na ní dvě auta s cyklistou nevyhnou. Máme obavy, aby se tu nestalo nějaké neštěstí,“ poznamenal starosta.

Výstavba cyklostezky má přijít na zhruba deset milionů korun. Část zaplatí obec, něco státní fond dopravní infrastruktury a zbytek město Prostějov.
„Cyklostezku nám obec slibuje už čtyři roky a pořád nic. Nevím, kde to vázne, ale byla by opravdu potřeba. Lidé do Prostějova jezdí na kolech do práce, děti do školy. Není to bezpečné. Syn chodí do osmé třídy a přišel domů s tím, že chce jezdit do školy na kole. Zakázala jsem mu to. Až bude cyklostezka, tak ho pustím. Nechci, aby ho nějaké auto zmrzačilo,“ zmínila se pětatřicetiletá Marie z Kralic.

S výkupem pozemků neměli problémy v Bedihošti, kde letos pokračuje poslední etapa stavby celého komplexu cyklostezek, který propojuje Mikroregion Prostějov-venkov. „Výstavba probíhá podle našich představ. Nyní jsme zahájili poslední etapu z Bedihoště do Hrubčic,“ poznamenal starosta obce Oldřich Dokoupil.